Chat with us, powered by LiveChat

Dolar bez sprzymierzeńców (komentarz walutowy 27.-3.2017)

Piątkowe spotkanie dotyczące przyszłości „Obamacare” wprowadziło sporo niepewności na rynku, w wyniku którego kurs EUR/USD wrócił do wartości 1,08. Solidne dane z Europy również nie sprzyjają zwiększeniu sentymentu do dolara, którego słabość przekłada się na relację z polską walutą.

 

Słabość dolara trwa

Eurodolar znów pozycjonuje wysoko, a to po części za sprawą problemów z zastąpieniem sytemu „Obamacare”. Piątkowe spotkanie w tej sprawie, mogło podważyć oczekiwania wobec reformy podatkowej Donalda Trumpa. Relacja ta wynika jednak również z ostatnich danych. Indeksy PMI ze Strefy Euro zaprezentowały się nader optymistycznie, w przeciwieństwie do wskaźników zza oceanu. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje przedsiębiorców

Sytuacja w parze EUR/PLN prezentuje się stabilnie. Złoty pozostaje silny pod wpływem czynników ogólnoświatowych, jednak na ważniejsze dane z kraju będzie musiał jeszcze poczekać. W trakcie dzisiejszej sesji został opublikowany indeks instytutu Ifo, który obrazuje nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Wskaźnik ten wykazał znaczącą poprawę i przy oczekiwaniach na poziomie 111 wyniósł on 112,3. Dziś średnia wartość kursu euro wyniosła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fundamenty nie sprzyjają

Dolar pozostaje słaby również w parze z polską walutą. Nie służy mu ani postawa reprezentowana przez przedstawicieli Rezerwy Federalnej, ani zmagania Donalda Trumpa z przeforsowania zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, ani też ostatnie dane. Piątkowe indeksy PMI zarówno dla sfery usług, jak i przemysłu zaprezentowały się poniżej oczekiwań. W nadchodzących dniach duża część uwagi rynku skupi się na kolejnych wystąpieniach członków Fed. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,91.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Utrzymanie nastroju

Relatywnie silna jest również pozycja złotego w parze z frankiem, co wynika z globalnych nastrojów, które na chwile obecną sprzyjają ryzykownym aktywom. Nie można jednak wykluczać, że niepewność rynkowa zacznie rzucać cień na waluty rynków wschodzących. Dziś w Polsce został opublikowany wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC. Poprzedni odczyt wynosił 165,6, dzisiejszy natomiast 167,4. Wiecej krajowych danych napłynie pod koniec tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

29 marca – Brexit

W kontekście Wielkiej Brytanii w tym tygodniu nie powinno być ważniejszego wydarzenia niż Brexit, ponieważ dwa dni zostały do oficjalnego rozpoczęcia procedury opuszczania struktur UE przez ten kraj. Na tle takich okoliczności funt stara się odbudować osłabioną w ostatnim czasie pozycję i średni kurs tej waluty wyniósł dziś 4,92 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

27.03.2017
Katarzyna Orawczak