Chat with us, powered by LiveChat

Dolar kontynuuje umocnienie (komentarz walutowy 15.02.2017)

Środowa sesja przyniosła kontynuację umocnienia dolara wobec większości walut. Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen zostało dziś dodatkowo wzmocnione przez dane makro z USA, które okazały się wyjątkowo dobre.

Yellen i dane umacniają dolara

Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen przywróciło uczestnikom rynku walutowego wiarę w to, że w tym roku podwyżki stóp procentowych będą realizowane częściej i szybciej. Z wypowiedzi prezes Fed wynika, że najbliższej możemy spodziewać się już w marcu. Poprawiło to sytuację dolara na parze z euro, który umocnił się do poziomu 1,05. Dzisiejsze publikacje danych dotyczących inflacji producenckiej oraz sprzedaży detalicznej okazały się dużo leprze od oczekiwań i tylko wzmocniły przewagę amerykańskiej waluty nad euro. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,05.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Chwilowa stabilizacja

Brak danych z krajowego rynku spowodował, że nasza waluta była poddana wpływowi czynników zewnętrznych. Złoty tym razem nie stracił zbyt wiele na wartości. Kurs EUR/PLN wahał się dziś w przedziale 4,29-4,30. Jeśli piątkowa publikacja danych dla Polski będzie gorsza od prognoz możemy spodziewać się, że PLN nie zejdzie w najbliższym czasie poniżej ostatniego minimum. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,30 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Umocnienie dolara trwa

Środowa publikacja danych makro z USA pokazała siłę dolara. Wzrost wartości inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej za styczeń pomogła skierować parę USD/PLN w kierunku 4,08. Jeśli podczas dzisiejszego wystąpienia Janet Yellen ponownie padną mocno jastrzębie słowa możemy spodziewać się kolejnego skoku na tej parze. Dzisiejszy średni kurs USD wyniósł 4,07 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Brak zmian

Dzisiejsza sesja była natomiast spokojna dla franka szwajcarskiego. Kurs oscylował w rejonie poziomu 4,04 z lokalnymi spadkami do 4,03. W kolejnych dniach duże znaczenie dla tej pary będą mieć czynniki napływające z zagranicy. Dzisiejszy średni kurs CHF wyniósł 4,04 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie funta

Funt otrzymał dziś nie do końca zadowalające informacje z brytyjskiego rynku pracy. Kurs GBP/PLN tylko przez chwilę utrzymał się powyżej poziomu 5,08. W dalszej części sesji zanotował spadek do wartości 5,05. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują piątkowej publikacji sprzedaży detalicznej. W obecnej sytuacji Wielkiej Brytanii każde dane makro są ściśle analizowane przez rynki finansowe w związku z Brexitem. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,06 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

15.02.2017
Katarzyna Orawczak