Dolar kontynuuje umocnienie (komentarz walutowy 15.02.2017)

Środowa sesja przyniosła kontynuację umocnienia dolara wobec większości walut. Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen zostało dziś dodatkowo wzmocnione przez dane makro z USA, które okazały się wyjątkowo dobre.

Yellen i dane umacniają dolara

Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen przywróciło uczestnikom rynku walutowego wiarę w to, że w tym roku podwyżki stóp procentowych będą realizowane częściej i szybciej. Z wypowiedzi prezes Fed wynika, że najbliższej możemy spodziewać się już w marcu. Poprawiło to sytuację dolara na parze z euro, który umocnił się do poziomu 1,05. Dzisiejsze publikacje danych dotyczących inflacji producenckiej oraz sprzedaży detalicznej okazały się dużo leprze od oczekiwań i tylko wzmocniły przewagę amerykańskiej waluty nad euro. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,05.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Chwilowa stabilizacja

Brak danych z krajowego rynku spowodował, że nasza waluta była poddana wpływowi czynników zewnętrznych. Złoty tym razem nie stracił zbyt wiele na wartości. Kurs EUR/PLN wahał się dziś w przedziale 4,29-4,30. Jeśli piątkowa publikacja danych dla Polski będzie gorsza od prognoz możemy spodziewać się, że PLN nie zejdzie w najbliższym czasie poniżej ostatniego minimum. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,30 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Umocnienie dolara trwa

Środowa publikacja danych makro z USA pokazała siłę dolara. Wzrost wartości inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej za styczeń pomogła skierować parę USD/PLN w kierunku 4,08. Jeśli podczas dzisiejszego wystąpienia Janet Yellen ponownie padną mocno jastrzębie słowa możemy spodziewać się kolejnego skoku na tej parze. Dzisiejszy średni kurs USD wyniósł 4,07 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Brak zmian

Dzisiejsza sesja była natomiast spokojna dla franka szwajcarskiego. Kurs oscylował w rejonie poziomu 4,04 z lokalnymi spadkami do 4,03. W kolejnych dniach duże znaczenie dla tej pary będą mieć czynniki napływające z zagranicy. Dzisiejszy średni kurs CHF wyniósł 4,04 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie funta

Funt otrzymał dziś nie do końca zadowalające informacje z brytyjskiego rynku pracy. Kurs GBP/PLN tylko przez chwilę utrzymał się powyżej poziomu 5,08. W dalszej części sesji zanotował spadek do wartości 5,05. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują piątkowej publikacji sprzedaży detalicznej. W obecnej sytuacji Wielkiej Brytanii każde dane makro są ściśle analizowane przez rynki finansowe w związku z Brexitem. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,06 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

15.02.2017
Katarzyna Orawczak