Dolar otrzymał wsparcie (komentarz walutowy 29.03.2017)

Dziś premier Wielkiej Brytanii – Theresa May – złożyła podpis pod listem, oznaczającym oficjalne rozpoczęcie procedury opuszczenia struktur UE przez kraj. Wydarzenie to nie wywołało silniejszych reakcji na rynku walutowym. Inwestorzy skupili się przede wszystkim na sygnałach z USA, co doprowadziło do umocnienia dolara.

 

Dolar odetchnął

Euro traci dziś w głównej parze walutowej, a to za sprawą optymistycznych wieści zza oceanu. Podsyciły one oczekiwania, co do możliwej podwyżki stóp procentowych już w trakcie czerwcowego posiedzenia w tej sprawie. Jeszcze na początku tygodnia można było obserwować siłę wspólnej waluty, która w szycie osiągnęła wartość 1,09. Dziś średni kurs EUR/USD spadł do  1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty stabilny

Mocna pozostaje polska waluta w parze z euro, jednak jej siła napędowa powoli zanika. Złoty w ostatnim czasie korzystał przede wszystkim z sytuacji mającej miejsce w głównej parze. Poprawiły się jednak również nastroje krajowe, po podniesieniu prognozy PKB Polski na 2017 do poziomu 3,2% przez agencję Moody’s. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar mocniejszy

W górę powędrował dziś również dolar na wykresie ze złotym. W trakcie wczorajszej sesji przedstawione zostały dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów. Wskaźnik ten okazał się być bardzo dużym zaskoczeniem i przy oczekiwaniach na poziomie 114, osiągnął 125,6. Jeszcze dziś rynek przyjrzy się kolejnym  wystąpieniom przedstawicieli Fed. Wypowiedzą się Evans, Rosengren oraz Williams. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,93 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez nerwów

Wciąż spokojnie prezentuje się sytuacja w parze CHF/PLN.  Frank pozostaje osłabiony wobec złotego. Nie można jednak wykluczyć, że sentyment do polskiej waluty zacznie wygaszać. Ważniejsze dane z kraju przedstawione zostaną w piątek. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Nadszedł czas na Brexit
29. marca zapadnie w pamięci Brytyjczyków, jako dzień rozpoczęcia Brexitu. Na kilka godzin przed podpisaniem przez premier Theresę May historycznego listu funt stracił na wartości. W kolejnych godzinach ruch ten został po części skorygowany. Dziś średnia wartość kursu GBP/PLN wyniosła 4,88.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
29.03.2017
Katarzyna Orawczak