Dolar się umacnia, złotówka musi tracić. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 23-27.09.2019

Zbliża się termin ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii Brexitu tymczasem Sąd Najwyższy określił decyzję o zawieszeniu parlamentu w Wielkiej Brytanii jako niezgodną z prawem. Premier decyzję uznał, ale nie przeprosił, za to wygłosił w parlamencie krótkie wystąpienie, w którym nie zdecydował się na złożenie wotum nieufności i które opozycja mocno skrytykowała, a nawet częściowo wyśmiała. Kolejny tydzień kończy się bez konkretów.

Po powrocie z obrad ONZ Donald Trump musiał się zmierzyć z zarzutami, wedle których domagał się interwencji obcego państwa (Ukraina) na niekorzyść jednego z kontrkandydatów na fotel prezydenta USA, a konkretnie syna Joe Bidena. O procedurze impeachmentu, której domagają się oponenci prezydenta, Trump wypowiada się kategorycznie i nazywa sprawę „polowaniem na czarownice”. Tymczasem Pentagon ogłosił, że zamierza wesprzeć militarnie Arabię Saudyjską, by wzmocnić ją po ostatnich atakach na rafinerie. Za te ataki z kolei Francja, Niemcy i Wielka Brytania zgodnie obarczają Iran. Złoto traci po informacji o tym, że umowa między USA a Chinami jest coraz bliższa.

 

Euro bez narzędzi do obrony

Indeks PMI dla przemysłu w tym tygodniu w Strefie Euro spada (z 47 do 45,6), zaś w USA rośnie (z 50,3 do 51), podobnie sytuacja ma się w przypadku PMI dla usług. Euroland w dół ciągnie nadal pogarszająca się sytuacja w największej gospodarce kontynentu, bo PMI dla przemysłu w Niemczech nadal spada (z 43,5 na 41,4). Dolarowi pomagają też dobre dane z rynku nieruchomości oraz opinia FED o braku konieczności dalszej redukcji stóp procentowych.
Dziś średni kurs EUR/USD wynosi: 1,0934

EUR/USD

eur_usd_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut
źródło: Bankier.pl

Granica bólu na poziomie 4,40 zł

Po poniedziałkowym szczycie euro nieco potaniało, ale nadal złoty pozostaje słaby w relacji do europejskiej waluty. Sytuacji nie poprawia informacja Rady Polityki Pieniężnej, która oczekuje utrzymania dobrej koniunktury w kraju mimo prawdopodobnego dalszego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego.
Dziś kurs EUR/PLN wyniósł: 4,3879

EUR/PLN

eur_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut
źródło: Bankier.pl

Dolarowe szczyty

Mimo iż już pod koniec sierpnia spekulowano o przekroczeniu granicy 4 zł za dolara, stało się to faktem dopiero w tym tygodniu. We czwartek dolar przekroczył barierę 4,01 zł, czyli był najdroższy od marca 2017 roku. Dolar korzysta z globalnej niepewności, a jego sytuację w tym tygodniu dodatkowo poprawiają niezłe dane z rynku nieruchomości. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł: 4,0109

USD/PLN

usd_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut
źródło: Bankier.pl

Frank wraca do formy

Po bardzo łagodnych dla złotówki wakacjach, frank wraca do dawno nienotowanych poziomów. Złotówce nie pomagają informacje na temat rychłego (3 października) wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych, który może doprowadzić do znaczących strat w polskim sektorze bankowym. Na jej kondycje wobec franka zdają się nie mieć też wpływu zapewnienia resortu finansów, jakoby przestrzeni do luzowania polityki monetarnej w Polsce było sporo.
Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł: 4,0428

CHF/PLN

chf_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut
Źródło: Bankier,pl

Funt czeka

Boris Johnson wygłosił w Izbie Gmin płomienne oświadczenie na temat Brexitu i wotum nieufności, które jak można był się spodziewać wywołało w parlamencie burzę. Euro umocniło się w tym tygodniu wobec funta, ale należy się spodziewać, że im mniej chaotycznie wygląda plan Brexitu, tym lepiej dla funta. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł: 4,9351

GBP/PLN

gbp_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut
źródło: Bankier.pl
27.09.2019
Ekantor.pl