Dolar silniejszy (komentarz walutowy 11.01.2017)

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z przewidywaniami nie zmieniła stóp procentowych. Rynek walutowy wciąż jednak czeka na kluczowe wydarzenie tego dnia. Mianowicie po południu odbędzie się pierwsza konferencja Donalda Trumpa. Jego postawa może zaważyć na dalszych losach dolara.

 

Dziś wystąpi Donald Trump

Na kilka godzin przed wystąpieniem prezydenta-elekta dolar umacnia swoją pozycję, oddalając tym samym euro od wczorajszego maksimum, które sięgnęło 1,06. W trakcie pierwszej, oficjalnej konferencji Donalda Trumpa inwestorzy zwrócą przede wszystkim uwagę na ewentualne plany względem polityki fiskalnej. Kluczowy będzie również scenariusz realizowania obietnic gospodarczych. Brak konkretów może ostudzić zapał rynku, a tym samym osłabić dolara. Dziś kurs EUR/USD osiągnął średnią wartość 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Stopy procentowe bez zmian

Dzisiejsza sesja była również ważna z punktu widzenia polskiego pieniądza. Dziś bowiem odbyło się spotkanie RPP w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały one na dotychczasowym poziomie 1,50%. Kluczowe jednak będą plany, dotyczące ewentualnych podwyżek w 2017 roku. Kurs EUR/PLN po ogłoszeniu tej decyzji pozostał stabilny i dziś średnia wartość euro wyniosła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar zbiera siły

Aprecjacja amerykańskiej waluty uwidoczniła się również w jej notowaniach wobec złotego. W porównaniu jednak do wartości obserwowanych na początku roku, siła dolara nie jest aż tak przytłaczająca. Może się to jednak zmienić po dzisiejszych słowach Donalda Trumpa. Natomiast w nocy z czwartku na piątek inwestorzy przyjrzą się wystąpieniu Janet Yellen, która może rzucić światło, co do tempa podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,15 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Chwila wyciszenia

Spokojnie prezentuje się dzisiejsza relacja franka szwajcarskiego z polską walutą. Złoty pozostaje stabilny, mimo ciążącego nad nim ryzyka związanego z piątkowymi decyzjami dwóch agencji ratingowych. Najwidoczniej rynek dziś silniej skupia się na zaplanowanym na popołudnie wydarzeniu w Stanach Zjednoczonych. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wzrost produkcji przemysłowej

Środowa sesja przyniosła również nieznaczne odreagowanie – osłabionego w ostatnim czasie – funta. Choć obawy o twardy Brexit wciąż się utrzymują, to dzisiejsze wyniki produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Rynek zwróci dziś jeszcze uwagę na słowa prezesa BoE, Marka Carneya. Średnia wartość GBP/PLN wyniosła dziś 5,03 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
11.01.2017
Katarzyna Orawczak