Dolar silniejszy (komentarz walutowy 26.01.2017)

W trakcie dzisiejszej sesji można było zaobserwować próbę umocnienia amerykańskiej waluty. Dolar wciąż jednak nie potrafi jednoznacznie ustosunkować się do działań nowego prezydenta. Ciekawie prezentował się również wykres funta.

 

Niejednoznaczna ocena

Rynek wciąż ma problem z oceną działań Donalda Trumpa, który wczoraj zadecydował o konieczności postawienia muru oddzielającego Stany Zjednoczone od Meksyku. Wątpliwości zdaje się natomiast nie mieć rynek akcji. Indeks Dow Jones pokonał w środę wartość 20 000 pkt. – co jest wręcz wydarzeniem historycznym. Dziś dolar podjął próbę zawalczenia o silniejszą pozycję, a kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,07 .
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Obawy o wybory

Z sytuacji w głównej parze walutowej skorzystał złoty, który odnotował dziś wzrost wobec euro. Na niekorzyść wspólnej waluty może działać wyrok Sądu Konstytucyjnego we Włoszech, mogący przyspieszyć wybory w tym kraju. Kalendarz danych makroekonomicznych dla Strefy Euro do końca tygodnia pozostaje skromny. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,34 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Efekt Trumpa

Również w parze z polskim pieniądzem dolar umacniał swoją pozycję. W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z kilkoma danymi z USA, w tym z ilością wniosków dla bezrobotnych, które nie okazały się optymistyczne i przy oczekiwaniach na poziomie 247 tys.  ich ilość wyniosła 259 tys. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank mocniejszy

W kierunku północy wybił kurs CHF/PLN, który w kulminacyjnym momencie sięgnął wartości 4,06. Przedstawiony dziś protokół z posiedzenia RPP nie wywołał większych emocji na krajowym rynku. Członkowie Rady zwrócili co prawda uwagę na znaczny wzrost inflacji, jednak według nich wciąż pozostaje ona umiarkowana. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Czwartek był ważnym dniem dla brytyjskiej waluty, która w ostatnim czasie umacniała się na fali wyroku Sądu Najwyższego. Konieczna zgoda parlamentu na rozpoczęcie procesu opuszczenia struktur UE ostudziła nieco rynkowe obawy. Dziś natomiast została przedstawiona dynamika PKB, która przy prognozach 0,5% wyniosła 0,6%. Negatywnie zaskoczyła natomiast sprzedaż detaliczna. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.01.2017
Katarzyna Orawczak