Dolar w centrum. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 25-29.09.2017

Ten tydzień należał do dolara. Nastroje panujące w Fed, a także zaprezentowany przez Donalda Trumpa plan reformy podatkowej pozwolił amerykańskiej walucie wypracować silną pozycję w głównej parze walutowej.

 

“Jastrzębia” postawa Fed

Dolar, który w tym tygodniu borykał się z wieloma problemami uzyskał w ostatnich dniach silne wsparcie. Rezerwa Federalna podtrzymuje wśród inwestorów przekonanie o trzeciej podwyżce stóp procentowych jeszcze w tym roku, co potwierdziły wtorkowe słowa prezes Fed Janet Yellen. W międzyczasie z ECB nie napłynęły informacje, które pozwoliłyby się przeciwstawić deprecjacji euro i dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 1,18 USD.

EUR/USD

EUR USD kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Złoty stracił

Sytuacja w głównej parze walutowej wpłynęła na atmosferę wokół złotego, dla którego ten tydzień oznaczał znaczny spadek wobec euro. Jeszcze na początku tygodnia kurs EUR/PLN pokazywał wartość 4,26 PLN. Dla Eurolandu tydzień ten obfitował przede wszystkim w wypowiedzi członków ECB, w tym również M. Draghiego. Jednak wpływ ich wypowiedzi na notowania euro był ograniczony. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.

EUR/PLN

EUR PLN kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Silna pozycja

Fed nie było jednak jedyną przyczyną odwrócenia się w kierunku dolara. Późnym wieczorem w środę Donald Trump zaprezentował bowiem szczegóły dotyczące reformy podatkowej. W dodatku istnieje cień szansy, że plan nie zostanie powstrzymany przez Kongres. Amerykańskiej walucie nie przeszkodziło w pięciu się ku północy nawet nasilające się napięcie na linii USA-Korea. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,65 PLN.

USD/PLN

USD PLN kurs Ekantor.pl
źrodło: bankier.pl

 

Atmosfera na szerokim rynku kluczowa

Krajowych danych w tym tygodniu było niewiele i złoty pozostał pod wpływem silnych czynników ogólnoświatowych. W poniedziałek uwagę rynku przykuwało wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie reform systemu sądownictwa. Dla wyraźnej reakcji na złotym trzeba będzie jednak czegoś więcej niż słów. Inwestorzy mogą czekać na to jaki kształt ostatecznie przybiorą zmiany i jak odniesie się do tego KE. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.

CHF/PLN

CHF PLN kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Funt w górę i w górę

Ostatni tydzień był również dobrym czasem dla funta. Brytyjska waluta konsekwentnie odbudowuje swoją pozycję, początkowo za sprawą możliwości stojących przed BoE, a następnie zmniejszeniu napięcia związanego z Brexitem. Według zapewnień Theresy May Wielka Brytania chce pozostać w bliskich i przyjacielskich relacjach z UE. Dziś średni kurs GBP/PLN  pokazał wartość 4,88 PLN.

GBP/PLN

GBP PLN kurs Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl
29.09.2017
Katarzyna Orawczak