EBC znów budzi emocje (komentarz walutowy 28.06.2017)

Wczorajsza sesja była sporym zaskoczeniem. Gdy rynek czekał na wystąpienie Janet Yellen, słowa Mario Draghiego wywołały nagły wzrost w obrębie EUR/USD. Dziś EBC studzi rynkowy optymizm.

 

Wahania na parze EUR/USD

Rynek wypatruje wszelkich sygnałów mogących sugerować odchodzenie od ultra luźnej polityki przez EBC. Nawet pogłoski i doniesienia potrafiły wywołać wahania na EUR/USD. Mimo to wczorajszy wzrost wywołany słowami Mario Draghiego mógł okazać się sporą niespodzianką – jak się okazuje nawet dla samego zainteresowanego. Dziś ze strony EBC pojawił się komunikat, że wypowiedź prezesa banku została nieinterpretowana. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty słabszy

Wczorajsza sesja przyniosła dość solidny spadek wartości złotego względem euro. Jeszcze na początku dnia notowania tej pary wskazywały 4,20. Dziś sytuacja wydaje się stabilizować, choć ze słabą pozycją polskiej waluty. W połowie tygodnia uwaga inwestorów po europejskiej stronie skupiona była przede wszystkim na postaci Mario Draghiego. Średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane będą mieć znaczenie

Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen okazało się mniej “jastrzębie” niż tuż po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych i można się spodziewać, że inwestorzy uważnie przyglądać się będą danym z USA – a te ostatnim czasie nie prezentowały się zbyt pomyślnie dla dolara. Po południu zostanie opublikowany m.in. indeks podpisanych umów kupna domów. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W kraju cisza

W połowie tygodnia kurs CHF/PLN zachowywał się relatywnie spokojnie, choć polska waluta pozostaje osłabiona. W trakcie dnia doszło co prawda do spadku, ale został on szybko wymazany. W kalendarzu makro zabrakło dziś krajowych odczytów. Pojawią się one dopiero wraz z końcem tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,88 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepewność funta

O pozycję z polską walutą walczy wciąż funt. Choć brytyjska waluta wciąż pozostaje osłabiona i narażona na niepewność związaną z Brexitem. W dzisiejszym kalendarzu nie zabrakło danych z tego kraju, ale uwagę przyciągało przede wszystkim wystąpienie Marka Carneya z BoE. Znacznie może mieć też piątkowe PKB. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,80 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

28.06.2017
Katarzyna Orawczak