Emocje nie znikają. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 09-13.01.2017)

Mijający tydzień przyniósł wiele emocji na rynku walutowym, a te nie opadły wraz z nadejściem piątku. Dziś przedstawione zostały interesujące dane z Polski oraz USA, natomiast złoty wciąż wyczekuje na decyzje odnośnie ratingu kraju.

 

Zmienność nastrojów

W ostatnich dniach na wykresie głównej pary pojawiło się kilka wahań. W poniedziałek dolar zyskiwał na fali optymistycznych danych z rynku pracy, które wykazały zaskakujący wzrost płacy godzinowej. Ruch ten nie trwał długo i już następnego dnia notowania euro umocniły się, sięgając wartości 1,06. W środę inwestorzy wyczekiwali na konferencję Donalda Trumpa, co ponownie dało szansę dolarowi. Słowa prezydenta-elekta ostatecznie rozczarowały powodując kolejny spadek dolara. Dziś ważną informacją był wynik sprzedaży detalicznej, który w pierwszej reakcji zdołał poprawić notowania dolara. Dziś  średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Czekając na decyzję ws ratingu
Tydzień rozpoczął się od silnej aprecjacji europejskiej waluty. Ruch ten został jednak wyhamowany i przez kolejne dni można było mówić o pewnej stabilizacji kursu EUR/PLN. W tym czasie inwestorzy zapoznali się z mocnymi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej w Strefie Euro, a także poprawą nastrojów wśród inwestorów. Polska poznała natomiast decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Koniec tygodnia nie przynosi wytchnienia na krajowym rynku, ponieważ wciąż trwa oczekiwanie na decyzję agencji ratingowych. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony

Brak szczegółów dotyczących realizacji obietnic gospodarczych składanych przez Donalda Trumpa dał silny bodziec do umocnienia polskiej waluty w parze USD/PLN. Mimo, że amerykańska waluta ma w zanadrzu inne czynniki wspierające, to dolar zaczął wyczerpywać możliwości korzystania z pozytywnych sygnałów, co uwidoczniły dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej. Dolar w pierwszej chwili zareagował na nie z optymizmem, po czym wrócił na wcześniejszy tor.   Z kolei wystąpienie prezes Janet Yellen nie przyniosło szczegółów w sprawie scenariusza polityki monetarnej na 2017 rok, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,10 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Równowaga w parze z frakiem

Wykres franka szwajcarskiego oraz złotego bliźniaczo przypominał relację w parze EUR/USD. Od wtorku pozycja polskiej waluty stabilizowała się, a obawy o ocenę zdolności kredytowej Polski nie uwidaczniały się. W połowie tygodnia RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, na co rynek był przygotowany. Natomiast prezes NBP – Adam Glapiński – poinformował, że przewalutowanie kredytów odbędzie się kosztem banków. Dzisiejsze, finalne odczyty inflacji CPI były zgodne z wcześniejszymi założeniami. Średnia wartość franka wyniosła osiągnęła dziś 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy o Brexit

Brytyjska waluta nie może zaliczyć kończącego się dziś tygodnia do udanych. Przyniósł on bowiem kontynuację spadku notowań funta, który dziś spadł poniżej 5,00 PLN. Taka reakcja wynika z rosnących obaw o tzw. twardy Brexit, mogącego odciąć Wielką Brytanię od rynku Unii Europejskiej. Mimo, że publikowane dane dotyczące brytyjskiej gospodarki były optymistyczne, to funt nie zdołał się oswobodzić, a jego średnia wartość wyniosła dziś 4,99 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.01.2017
Katarzyna Orawczak