KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Flaga UE

Polak w UE. Wszystko, co warto wiedzieć

Ze względu na położenie Polska nazywana jest sercem Europy. Mimo, to dopiero 1 maja 2004 roku serce stało się również częścią potężnego organizmu jakim jest Unia Europejska. 13 lat od Read more
Berlin, Niemcy, zwiedzanie, podróż, Ekantor.pl

Berlin jakiego nie znasz. Alternatywne zwiedzanie stolicy Niemiec

Jeżeli masz dość tłumów pod Bramą Brandenburską a kawa na wieży telewizyjnej nie smakuje jak kiedyś - oto przewodnik dla Ciebie. Odkryj Berlin jakiego nie znasz.   Ktoś kto uważa, Read more

Emocje nie znikają. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 09-13.01.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Mijający tydzień przyniósł wiele emocji na rynku walutowym, a te nie opadły wraz z nadejściem piątku. Dziś przedstawione zostały interesujące dane z Polski oraz USA, natomiast złoty wciąż wyczekuje na decyzje odnośnie ratingu kraju.

 

Zmienność nastrojów

W ostatnich dniach na wykresie głównej pary pojawiło się kilka wahań. W poniedziałek dolar zyskiwał na fali optymistycznych danych z rynku pracy, które wykazały zaskakujący wzrost płacy godzinowej. Ruch ten nie trwał długo i już następnego dnia notowania euro umocniły się, sięgając wartości 1,06. W środę inwestorzy wyczekiwali na konferencję Donalda Trumpa, co ponownie dało szansę dolarowi. Słowa prezydenta-elekta ostatecznie rozczarowały powodując kolejny spadek dolara. Dziś ważną informacją był wynik sprzedaży detalicznej, który w pierwszej reakcji zdołał poprawić notowania dolara. Dziś  średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Czekając na decyzję ws ratingu
Tydzień rozpoczął się od silnej aprecjacji europejskiej waluty. Ruch ten został jednak wyhamowany i przez kolejne dni można było mówić o pewnej stabilizacji kursu EUR/PLN. W tym czasie inwestorzy zapoznali się z mocnymi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej w Strefie Euro, a także poprawą nastrojów wśród inwestorów. Polska poznała natomiast decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Koniec tygodnia nie przynosi wytchnienia na krajowym rynku, ponieważ wciąż trwa oczekiwanie na decyzję agencji ratingowych. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony

Brak szczegółów dotyczących realizacji obietnic gospodarczych składanych przez Donalda Trumpa dał silny bodziec do umocnienia polskiej waluty w parze USD/PLN. Mimo, że amerykańska waluta ma w zanadrzu inne czynniki wspierające, to dolar zaczął wyczerpywać możliwości korzystania z pozytywnych sygnałów, co uwidoczniły dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej. Dolar w pierwszej chwili zareagował na nie z optymizmem, po czym wrócił na wcześniejszy tor.   Z kolei wystąpienie prezes Janet Yellen nie przyniosło szczegółów w sprawie scenariusza polityki monetarnej na 2017 rok, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,10 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Równowaga w parze z frakiem

Wykres franka szwajcarskiego oraz złotego bliźniaczo przypominał relację w parze EUR/USD. Od wtorku pozycja polskiej waluty stabilizowała się, a obawy o ocenę zdolności kredytowej Polski nie uwidaczniały się. W połowie tygodnia RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, na co rynek był przygotowany. Natomiast prezes NBP – Adam Glapiński – poinformował, że przewalutowanie kredytów odbędzie się kosztem banków. Dzisiejsze, finalne odczyty inflacji CPI były zgodne z wcześniejszymi założeniami. Średnia wartość franka wyniosła osiągnęła dziś 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Obawy o Brexit

Brytyjska waluta nie może zaliczyć kończącego się dziś tygodnia do udanych. Przyniósł on bowiem kontynuację spadku notowań funta, który dziś spadł poniżej 5,00 PLN. Taka reakcja wynika z rosnących obaw o tzw. twardy Brexit, mogącego odciąć Wielką Brytanię od rynku Unii Europejskiej. Mimo, że publikowane dane dotyczące brytyjskiej gospodarki były optymistyczne, to funt nie zdołał się oswobodzić, a jego średnia wartość wyniosła dziś 4,99 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

13.01.2017 15:23
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000