KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

UE, Unia Europejska,

Polexit – czy Polska ma plan ewakuacji?

Brexit staje się teraźniejszością, natomiast Frexit i Nexit możliwością. W mediach zaczęło się jednak pojawiać jeszcze jedno hasło - Polexit. Według zapewnień Jarosława Kaczyńskiego nie ma scenariusza, który zakładałby odejście Read more
Mateusz Koszela, podróż, w świat z Ekantor.pl

W świat z Ekantor.pl #5: Rodzinne strony Pablo Escobara

Mateusz Koszela kontynuuje podróż po Ameryce Południowej. Tym razem odwiedził Kolumbię i Ekwador, gdzie dowiedział się co tak naprawdę można kupić za legendarne 2000 pesos, kto jest najpopularniejszym Polakiem wśród Read more

Emocje nie znikają. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 09-13.01.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Mijający tydzień przyniósł wiele emocji na rynku walutowym, a te nie opadły wraz z nadejściem piątku. Dziś przedstawione zostały interesujące dane z Polski oraz USA, natomiast złoty wciąż wyczekuje na decyzje odnośnie ratingu kraju.

 

Zmienność nastrojów

W ostatnich dniach na wykresie głównej pary pojawiło się kilka wahań. W poniedziałek dolar zyskiwał na fali optymistycznych danych z rynku pracy, które wykazały zaskakujący wzrost płacy godzinowej. Ruch ten nie trwał długo i już następnego dnia notowania euro umocniły się, sięgając wartości 1,06. W środę inwestorzy wyczekiwali na konferencję Donalda Trumpa, co ponownie dało szansę dolarowi. Słowa prezydenta-elekta ostatecznie rozczarowały powodując kolejny spadek dolara. Dziś ważną informacją był wynik sprzedaży detalicznej, który w pierwszej reakcji zdołał poprawić notowania dolara. Dziś  średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Czekając na decyzję ws ratingu
Tydzień rozpoczął się od silnej aprecjacji europejskiej waluty. Ruch ten został jednak wyhamowany i przez kolejne dni można było mówić o pewnej stabilizacji kursu EUR/PLN. W tym czasie inwestorzy zapoznali się z mocnymi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej w Strefie Euro, a także poprawą nastrojów wśród inwestorów. Polska poznała natomiast decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Koniec tygodnia nie przynosi wytchnienia na krajowym rynku, ponieważ wciąż trwa oczekiwanie na decyzję agencji ratingowych. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony

Brak szczegółów dotyczących realizacji obietnic gospodarczych składanych przez Donalda Trumpa dał silny bodziec do umocnienia polskiej waluty w parze USD/PLN. Mimo, że amerykańska waluta ma w zanadrzu inne czynniki wspierające, to dolar zaczął wyczerpywać możliwości korzystania z pozytywnych sygnałów, co uwidoczniły dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej. Dolar w pierwszej chwili zareagował na nie z optymizmem, po czym wrócił na wcześniejszy tor.   Z kolei wystąpienie prezes Janet Yellen nie przyniosło szczegółów w sprawie scenariusza polityki monetarnej na 2017 rok, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,10 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Równowaga w parze z frakiem

Wykres franka szwajcarskiego oraz złotego bliźniaczo przypominał relację w parze EUR/USD. Od wtorku pozycja polskiej waluty stabilizowała się, a obawy o ocenę zdolności kredytowej Polski nie uwidaczniały się. W połowie tygodnia RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, na co rynek był przygotowany. Natomiast prezes NBP – Adam Glapiński – poinformował, że przewalutowanie kredytów odbędzie się kosztem banków. Dzisiejsze, finalne odczyty inflacji CPI były zgodne z wcześniejszymi założeniami. Średnia wartość franka wyniosła osiągnęła dziś 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Obawy o Brexit

Brytyjska waluta nie może zaliczyć kończącego się dziś tygodnia do udanych. Przyniósł on bowiem kontynuację spadku notowań funta, który dziś spadł poniżej 5,00 PLN. Taka reakcja wynika z rosnących obaw o tzw. twardy Brexit, mogącego odciąć Wielką Brytanię od rynku Unii Europejskiej. Mimo, że publikowane dane dotyczące brytyjskiej gospodarki były optymistyczne, to funt nie zdołał się oswobodzić, a jego średnia wartość wyniosła dziś 4,99 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

13.01.2017 15:23
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!