Chat with us, powered by LiveChat

Emocje wokół Draghiego. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 04-08.09.2017

Wydarzeniem tygodnia była czwartkowa konferencja Mario Draghiego. Prezesowi EBC nie udało się utrzymać “gołębich” tonów, efektem czego kurs EUR/USD pokazał wartość 1,20. W USA trwa ewakuacja Florydy przed nadejściem huraganu Irma.

 

Euro w górę po słowach Draghiego

Atmosfera rynkowa nie sprzyja dolarowi. W ostatnich dniach amerykańska waluta musiała radzić sobie z niepewnością związaną z dalszymi działaniami Korei Północnej, a także z obawami o zbliżający się do wybrzeży huragan. Mimo to odbyło się bez gwałtownych wahań. Dopiero czwartek przyniósł mocniejsze umocnienie EUR, a to za sprawą prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,20 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Będzie redukcja QE?

Kurs EUR/PLN w tym tygodniu oscylował wokół wartości 4,23-4,25, zatem odbyło się bez większych zmian. Uwaga rynku skupiała się przede wszystkim na czwartkowej sesji, kiedy to napłynęły ważne dane ze strefy euro (PKB II kwartał), a ECB poinformował o swojej decyzji. Mario Draghi zapowiedział, że jesienią bank poda swoje plany dotyczące programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,25 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Dolar słabszy na koniec tygodnia

Ze strony Fed napływają gołębie tony, narasta konflikt na linii USA-Korea Północna, a do wybrzeży Florydy zbliża się potężny huragan – taka sytuacja nie sprzyja amerykańskiej walucie. Mimo to dolar w parze ze złotym zachowywał się relatywnie spokojnie. Dopiero pod koniec tygodnia ruch w dół został pogłębiony, na co mogły mieć wpływ słabsze dane oraz sytuacja w głównej parze. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,52 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

RPP i Moody’s

W środę RPP zaprezentowała swoja decyzję w sprawie stóp procentowych. Jak się spodziewano zmiany w polityce nie nastąpiły. I choć pojawiają się “jastrzębie” tony wśród decydentów – zmiany raczej szybko nie nastąpią. To jednak nie koniec emocji dla złotego na ten tydzień. Dziś agencja Moody’s poda ocenę ratingu kraju. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,72 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Brexit – będzie porozumienie?

Od wtorku funt starał się odbudować swoją pozycję, jednak pod koniec tygodnia doszło do kolejne osłabienia tej waluty. W Wielkiej Brytanii wciąż kluczowe są odpowiedzi na pytania, na jakich warunkach uda się odejść z UE. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie informacje dotyczące rozwiązania kwestii imigrantów – trudno wyobrazić sobie by miało dojść do porozumienia. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,65 PLN .

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

08.09.2017
Katarzyna Orawczak