Euro ponownie w górę. Komentarz walutowy 23.08.2017

Dzisiejsza sesja wypadła na korzyść euro. Dobre dane z sektora przemysłu pozwoliły umocnić pozycję wspólnej waluty zarówno względem złotego, jak i dolara. Rynek czeka na rozpoczynające się jutro sympozjum w Jackson Hole.

 

Euro mocniejsze

Po wczorajszym rozczarowaniu niemieckim indeksem instytutu ZEW przyszedł czas na mocniejsze dane w postaci indeksów PMI. W środę uwagę inwestorów skupiało również wystąpienie prezesa M.Draghiego. Nie zdołał on zaszkodzić euro i dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Mieszane dane

Wspólna waluta zanotowała dziś silny wzrost w parze ze złotym. Opublikowane indeksy PMI dla Eurolandu w sferze przemysłu przewyższyły oczekiwania. Poniżej prognoz zaprezentowały się odczyty ze sfery usług. Po dzisiejszym wystąpieniu M.Draghiego kluczową pozycją w kalendarzu pozostaje rozpoczynające się jutro sympozjum w Jackson Hole. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,28.
EUR/PLN

EUR PLN euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Atmosfera wyczekiwania

Dzisiejsze zachowanie w parze USD/PLN można nazwać mianem relatywnie spokojnej. Po południu zaprezentowany zostanie szereg danych z USA. W dodatku dolar mierzy się z niepewnością wokół dalszych działań Donalda Trumpa. Piątkowe wystąpienie Janet Yellen również może mieć spore znaczenie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,63 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank spokojny

Stabilizacja widoczna jest w parze złotego z frankiem. Dziś co prawda inwestorzy poznali dane z polski, jednak ich znaczenie jest drugorzędne. Jutro zaprezentowany zostanie raport z posiedzenia RPP, jednak rynek nie spodziewa się zbyt szybkiej zmiany polityki pieniężnej w Polsce. Dziś średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jutro PKB

Funt nie radzi sobie najlepiej. Dziś wartość tej waluty nieznacznie osłabiła się. W kalendarzu makro zabrakło danych z tego kraju, jednak czwartek przyniesie informacje na temat zrewidowanego PKB za II kwartał. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,65 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.08.2017
Katarzyna Orawczak