Francja i Wielka Brytania wywołują emocje (komentarz walutowy 20.04.2017)

Do końca tego tygodnia wybory we Francji pozostaną najsilniejszym czynnikiem oddziałującym na europejskie nastroje. Uwidacznia się to na wykresach walutowych, gdzie euro umacnia się zarówno wobec dolara, jak i złotego.

 

Francja na pierwszym planie

Ostudzenie emocji związanych z czerwcową decyzją Rezerwy Federalnej nie przełożyło się na umocnienie dolara. Kluczowa dla głównej pary walutowej w najbliższych dniach pozostaje bowiem kwestia francuska. W niedzielę w kraju nad Sekwaną odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro coraz mocniejsze

Sondaże o francuskich wyborach wspierają euro, które w parze z polską walutą odnotowało dziś kolejny wzrost. Czwartkowy kalendarz danych makro dla Strefy Euro pozostał pusty. Rynek zapoznał się natomiast z odczytami dotyczącymi inflacji producenckiej w Niemczech, która w ujęciu miesięcznym okazała się poniżej prognoz. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprawa Fed

Słabszy niż na początku tygodnia wciąż pozostaje dolar, choć częściowo w parze ze złotym udało mu się odrobić wtorkowe straty. W pewnym stopniu odpowiedzialne za to mogło być powstrzymanie spadku oczekiwań, co do dalszej polityki Fed. Dziś rynek zapozna się z kolejnymi interesującymi danymi z USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Dzisiejszy kalendarz nie skąpił danych z kraju. Inwestorzy zapoznali się z informacją na temat produkcji przemysłowej, która znacznie przewyższyła oczekiwania i w ujęciu miesięcznym wyniosła 17,6%. Uwagę zwróciły również odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, które w odczycie rok do roku wzrosły do 9,7%. Złoty w nadchodzących dniach uważnie będzie jednak śledził sygnały docierające z Francji. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Przyszłość funta niepewna

Funt wciąż się umacnia. Jest to reakcja brytyjskiej waluty na zapowiedź wcześniejszych wyborów w kraju, które mają się odbyć 8. czerwca. Nie można jednak wykluczyć ostudzenia entuzjazmu, ponieważ program Theresy May może być blisko związany z wizją tzw. “twardego Brexitu”. Po południu rynek zwróci jeszcze uwagę na wystąpienie szefa BoE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,08 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.04.2017
Katarzyna Orawczak