Francuskie emocje wsparciem dla złotego (komentarz walutowy 25.04.2017)

Drugi dzień z rzędu kalendarz makro nie przynosi zbyt wielu danych. Z tego powodu sytuacja na rynku walutowym wciąż związana jest z emocjami wywołanymi przez ogłoszenie wyników pierwszej tury wyborów we Francji. Zyskuje na tym polska waluta.

 

Euro pozostaje silne

Niedzielne głosowanie francuskich obywateli wywołało euforię w głównej parze. Euro odnotowało wzrost do wartości 1,08 USD. Dwa dni po wyborach wypracowaną pozycję udaje się utrzymać. Nie można jednak wykluczyć, że w najbliższych dniach znaczenie zaczną nabierać sygnały z USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty ma się dobrze

Nastroje europejskie wsparły również notowania złotego. Jeszcze w piątek kurs EUR/PLN sięgał wartości 4,27. Nie można jednak powiedzieć, aby wynik II tury – zaplanowanej na 7. maja – był przesądzony, dlatego nad tą parą wciąż utrzymuje się ryzyko w postaci zwycięstwa eurosceptycznej kandydatki . Na tle zainteresowania francuską sceną polityczną, złoty zmierzył się również z informacją dotyczącą ratingu Polski. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez sentymentu do dolara

Silniejsza pozycja złotego dała się we znaki amerykańskiej walucie. Dziś spadek w parze USD/PLN pogłębił się. Po południu inwestorzy zwrócą uwagę na kilka danych z USA. Szczególne zainteresowanie wzbudza wynik sprzedaży nowych domów oraz indeks zaufania konsumentów. Więcej publikacji ze Stanów Zjednoczonych należy się jednak spodziewać pod koniec tygodnia. Dziś średnia wartość kursu dolara wyniosła 3,89 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank słaby

Spadek odnotował również frank. Szwajcarska waluta sięgnęła wartości najniżej od października ubiegłego roku. Jest to wynikiem euforii jaka zapanowała w notowaniach euro. W ostatnich dniach złoty otrzymał również informacje ze strony agencji ratingowych. S&P nie zmieniła ani oceny ani perspektyw, natomiast Moody’s podniosło prognozy PKB na 2018 rok. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek również w notowaniach funta

Solidny spadek zanotował również funt, który w ostatnich dniach zyskiwał w związku z zapowiedzianymi przez Theresę May wcześniejszymi wyborami. Choć dzisiejszy kalendarz makro dla Wielkiej Brytanii pozostaje pusty to wczoraj rozczarowaniem okazał się raport dotyczący zamówień. Więcej danych z tego kraju napłynie pod koniec tygodnia. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.04.2017
Katarzyna Orawczak