Inflacja w Polsce. Komentarz walutowy 03.01.2017

Środowy kalendarz danych, choć krótki, zawiera ważne z punktu widzenia rynku walutowego informacje. W Polsce zaprezentowana zostanie wstępna inflacja konsumencka za grudzień, natomiast uwaga szerokiego rynku skupiona będzie na protokole z posiedzenia FOMC.

 

Inflacja konsumencka w Polsce

Dziś ważne dane zaprezentowane zostaną w kraju. O godzinie 14:00 GUS opublikuje wstępne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień, czyli inaczej mówiąc inflację konsumencką. Prognozy zakładają wyhamowanie dynamiki wzrostu cen do 2,1% w ujęciu rocznym. Dla przypomnienia w listopadzie dynamika wynosiła 2,5%.

 

Protokół z posiedzenia FOMC

O godzinie 20:00 czasu polskiego opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym to podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych Rezerwy Federalnej o 25 punktów bazowych. Dla inwestorów kluczowe znaczenie będą mieć plany dotyczące polityki pieniężnej w 2018 roku. Obecnie rynek spodziewa się trzech podwyżek.

 

Raport ISM dla przemysłu

Protokół z posiedzenia FOMC nie jest jedyną pozycją ze Stanów Zjednoczonych, która przykuwa uwagę inwestorów. O 16:00 zaprezentowany zostanie bowiem raport ISM dla przemysłu. Dolar w oczekiwaniu na dane pozostaje słaby. Kurs EUR/USD wyceniany jest obecnie na 1,20.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, wst. – Polska

16:00 Raport ISM dla przemysłu – USA

20:00 Protokół z posiedzenia FOMC – USA

03.01.2018
Katarzyna Orawczak