Inflacja w Polsce. Komentarz walutowy 12.10.2017

Po sennej – pod względem makroekonomicznym – pierwszej połowie tygodnia, czwartkowa sesja przynosi nieco więcej informacji. Dziś uwagę skupiały przede wszystkim wystąpienia bankierów centralnych oraz dane z USA. Natomiast w Polsce poznaliśmy finalny wynik inflacji CPI.

 

Wystąpienia bankierów

Ten tydzień prezentuje się nad wyraz ubogo w kwestii informacji ekonomicznych. Zwłaszcza, gdy porównamy go do danych z początku miesiąca. Dziś inwestorzy mają jednak możliwość poznać stanowisko bankierów centralnych i to zarówno tych z ECB, jak i Fed. Na godzinę 16:30 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR. USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje przed posiedzeniem ECB

W kalendarzu Strefy Euro jedynymi danymi były dziś te dotyczące produkcji przemysłowej. Dla inwestorów coraz większe znaczenie będzie mieć to, jakie nastroje panują w ECB tuż przed posiedzeniem w sprawie stóp procentowych. Zaplanowane jest ono na 26 października. Dziś po południu odbędą się natomiast  wystąpienia bankierów europejskich. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane i wystąpienia

Więcej wiadomości mamy dziś z USA. O 14:30 poznamy bowiem inflację producencką oraz ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W drugiej części dnia uwaga skupi się natomiast na wystąpieniach członków zarządu Fed. Wypowie się m.in. kandydat na stanowisko przewodniczącego Jeromego Powella, który już w lutym może zastąpić obecną szefową Rezerwy Federalnej – Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,59 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wskaźniki inflacji

Czwartek przynosi wreszcie krajowe informacje. O godzinie 9:00 poznaliśmy wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, który wyniósł 76,9. Natomiast po południu zaprezentowane zostały finalne wskaźniki dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień. Inflacja CPI w ujęciu rok do roku okazała się być zgodna z prognozami i wyniosła 2,2%. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,70.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Pusty kalendarz

Kolejny dzień bez danych z Wielkiej Brytanii. Funt pozostaje więc pod wpływem atmosfery panującej na szerokim rynku oraz emocji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie wokół brexitu i premier tego kraju – Theresy May. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,77 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.10.2017
Katarzyna Orawczak