Dzień ważnych danych. Komentarz walutowy 02.11.2018

Piątek, z perspektywy kalendarza makroekonomicznego, prezentuje się interesująco. Najwięcej uwagi skupionej jest na publikacji danych z USA, gdzie przedstawione zostaną m.in. informacje na temat sytuacji na rynku pracy. Ważne odczyty zaplanowane są również w Europie.

USA: sytuacja na rynku pracy

Pierwszy piątek miesiąca oznaczać może tylko jedno – dziś uwaga inwestorów skupiona będzie na publikacji payrolls. Przedstawiony w środę raport ADP podsycił oczekiwania, co do wzrostu zatrudnienia w USA, jednak rynek zdaje sobie sprawę z faktu, że odczyt ten w przeszłości potrafił różnić się od oficjalnych informacji. Poza tym więcej emocji wywołują wiadomości dotyczące płac. Dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy zaprezentowane zostaną o godzinie 13:30.

Europa: indeksy PMI dla przemysłu

W Europie piątek upłynie pod znakiem publikacji indeksów PMI dla sektora przemysłu. O godzinie 09:00 zaprezentowane zostały dane z Polski. Indeks w stosunku do poprzedniego miesiąca (50,5) odnotował nieznaczny spadek i wyniósł 50,4. Prognozy zakładały odczyt na poziomie 50,1. W dalszej części dnia analogiczne odczyty zaprezentowane zostaną m.in. w Niemczech i strefie euro.

Światełko w tunelu w wojnie handlowej

Temat wojny handlowej pomiędzy potęgami gospodarczymi od kilku miesięcy wywołuje emocje na rynku walutowym. Po wzajemnej wymianie ciosów, w postaci nakładania kolejnych ceł, pojawiło się pewne światełko w tunelu. Mianowicie Donald Trump pozytywnie ocenił ostatnią rozmowę z prezydentem Chin. Pojawiły się również doniesienia o możliwym przygotowywaniu przez USA wstępnego porozumienia z Pekinem.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Indeks PMI dla przemysłu – Polska
09:15 Sprzedaż detaliczna – Szwajcaria
09:15 Indeks PMI dla przemysłu – Hiszpania
09:55 Indeks PMI dla przemysłu, fin. – Niemcy
10:00 Indeks PMI dla przemysłu, fin. – Strefa euro
13:30 Handel zagraniczny – USA
13:30 Sytuacja na rynku pracy – USA
15:00 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
15:00 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
15:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) – USA

02.11.2018
Katarzyna Orawczak