Dane z rynku pracy USA. Komentarz walutowy 03.08.2018

Pierwszy piątek miesiąca tradycyjnie przyniesie informacje z amerykańskiego rynku pracy. W międzyczasie publikowane będą indeksy PMI dla usług. W oczekiwaniu na dane dolar umacnia się.

USA: dane z rynku pracy

O godzinie 14:30 opublikowane będą payrolls, czyli informacje o sytuacji na rynku pracy w USA. W środę rynek zapoznał się z raportem ADP, który traktowany jest jako swego rodzaju zapowiedź przed oficjalnymi danymi na temat zatrudnienia – choć trzeba zauważyć, że nie zawsze pokrywają się one z rzeczywistością. Raport zasugerował, że zatrudnienie mogło wzrosnąć o ponad 200 tys.

Indeksy PMI dla usług

W połowie tygodnia zapoznaliśmy się z indeksami PMI dla przemysłu. Dziś nadszedł czas na sektor usług. W Niemczech i  Strefie euro prognozowano odczyt na poziomie 54,4, tymczasem kolejno wyniósł on 54,1 o raz 54,2.  Poniżej oczekiwań wypadł również indeks w Wielkiej Brytanii (53,5, prognozowano 54,6). Po południu poznamy wiadomości na ten temat ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przedstawiony będzie również bilans handlu zagranicznego.

Dolar mocny

Dziś w głównej parze walutowej nie da się nie zauważyć siły dolara. Kurs EUR/USD zszedł do wartości 1,15. Rynek czeka na kolejne sygnały w sprawie wojny handlowej, co może w nadchodzącym czasie nie sprzyjać ryzyku, a co za tym idzie – również złotemu.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
09:15 Indeks PMI dla usług – Hiszpania
09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
09:55 Indeks PMI dla usług, fin. – Niemcy
10:00 Indeks PMI dla usług, fin. – Strefa Euro
10:30 Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
14:30 Handel zagraniczny – USA
14:30 Sytuacja na rynku pracy – USA
15:45 Indeks PMI dla usług, fin. – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA

03.08.2018
Katarzyna Orawczak