Złoty spokojniejszy. Komentarz walutowy 05.06.2018

Uspokojenie sytuacji we Włoszech zmniejsza awersję do ryzyka, z czego korzysta również złoty. Inwestorzy nie tracą jednak z oczu atmosfery panującej we włoskiej polityce. W kalendarzu danych znalazły się dziś głównie finalne indeksy PMI dla usług. Uwagę rynku może przykuć również wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghiego.

Włochy: spokojniej, pytanie na jak długo

Sytuacja we włoskiej polityce zrobiła się nieco klarowniejsza, co jednak nie oznacza, że przestała ona ciążyć wspólnej walucie. Złotemy wykorzystuje jednak chwilę relatywnego spokoju po europejskiej stronie. Dziś rynek wyczekiwać będzie wystąpienia nowego premiera Włoch, który w Senacie starać się będzie o wotum zaufania.

Indeksy PMI dla usług

Wtorkowy kalendarz zapełniony jest finalnymi indeksami PMI dla usług. Poznaliśmy już odczyty po europejskiej stronie. Indeksy dla Niemiec i Francji okazały się zgodne z wstępnymi szacunkami. Poniżej wypadł wskaźnik ze strefy euro. Natomiast w Wielkiej Brytanii, przy prognozowanych 53 pkt., indeks pokazał 54. Po południu dane napłyną z USA.

Wystąpienie Mario Draghiego

Wraz z uspakajaniem się sytuacji politycznej we Włoszech, rynek zacznie wracać do starych tematów. A te niekoniecznie muszą sprzyjać odbudowie siły euro, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy nastroje panujące w ECB. Dziś na 15:00 zaplanowane jest wystąpienie prezesa banku, Mario Draghiego.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
09:55 Indeks PMI dla usług, fin. – Niemcy
10:00 Indeks PMI dla usług, fin. – Strefa euro
10:30 Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
15:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa euro
15:45 Indeks PMI dla usług, fin. – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA

05.06.2018
Katarzyna Orawczak