Tydzień z dolarem w tle. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 05-09.11.2018

W tym tygodniu uwaga inwestorów skupiona była na Stanach Zjednoczonych, gdzie we wtorek odbyły się wybory do Kongresu. Następnie rynek zapoznał się z decyzją FOMC dotyczącą stóp procentowych. Posiedzenie w tej sprawie miało miejsce również w Polsce. W tym czasie w kalendarzu nie zabrakło również danych.

Euro bez sił

Euro rozpoczęło tydzień na słabszej pozycji, co ma związek z utrzymującymi się nad Europą obawami o brak porozumienia w sprawie Brexitu i nasilenie konfliktu na linii Bruksela-Rzym. Wytchnieniem dla wspólnej waluty okazał się wynik wyborów do Kongresu USA, który osłabił pozycję dolara. Poprawa nastrojów nie trwała jednak długo. Zakończone posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych, choć nie przyniosło podwyżki, to jednak podtrzymało oczekiwania wobec takiej decyzji w grudniu. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,13.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty mocniejszy

Wyciszenie pewnych emocji pozwoliło umocnić pozycję złotego. W efekcie kurs EUR/PLN zdołał w kulminacyjnym momencie sięgnąć wartości 4,27. Złoty wciąż jednak silnie związany jest z sytuacją panującą na szerokim rynku, a to oznacza, że obawy ciążące euro będą mieć znaczenie również dla notowań polskiej waluty. Kalendarz makro dla strefy euro w ostatnich dniach prezentował się skromnie. Dane napływały natomiast z poszczególnych państw Europy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Emocje wokół dolara

Początek listopada okazał się intensywnym czasem dla dolara. Najwięcej uwagi kumulowało się wokół wyborów do Kongresu USA, gdzie Demokratom udało się odzyskać dominację w Izbie Reprezentantów, natomiast Republikanie zachowali większość w Senacie. Podział sił w Kongresie dla Dolnada Trumpa może oznaczać problemy z realizacją planów. Sam prezydent wynik wyborów określił jednak mianem „ogromnego sukcesu”. W czwartek natomiast inwestorzy zwrócili uwagę na decyzję FOMC w sprawie stóp. Zgodnie z przewidywaniami nie doszło do ich podniesienia. Rynek oczekuje, że dziewiąta podwyżka nastąpi już w grudniu. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,77 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce niewiele się dzieje

Złoty kolejny tydzień podążał za atmosferą panującą na szerokim rynku, a pusty kalendarz danych mu w tym nie przeszkadzał. Uwagę zwrócić mogło jedynie posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych, na którym tradycyjnie już nie dokonano żadnych zmian. W dodatku okres stabilizacji stóp może utrzymać się przez cały 2019 rok a nawet dłużej i to przy rosnącej inflacji. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepewność wokół Brexitu

Dla funta najważniejszą kwestią jest wypracowanie porozumienia w sprawie Brexitu. I choć inwestorzy dopatrują się sygnałów świadczących o zbliżającym się zawarciu umowy, to jednak wciąż utrzymuje się niepewność, czy w ostatniej chwili sytuacja się nie odmieni. W tym tygodniu nie zabrakło również danych z  Wielkiej Brytanii. Indeks PMI dla usług wypadł poniżej prognoz, w punkt okazała się wstępna dynamika PKB za III kwartał. Również wyniki produkcji przemysłowej nie okazały się zadowalające. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,92 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.11.2018
Katarzyna Orawczak