Pierwszy piątek miesiąca. Komentarz walutowy 05.10.2018

W piątkowym kalendarzu nie brakuje danych. Najwięcej zainteresowania wzbudza oficjalny odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Dolar, w oczekiwaniu na publikację, pozostaje silny. Pod wpływem wiadomości w sprawie Brexitu umacnia się również funt.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy

Dziś jest pierwszy piątek miesiąca, a to tradycyjnie oznacza publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. Przedstawiony w środę raport ADP na temat zatrudnienia, zdołał podsycić apetyt na rynku, mimo że w przeszłości odczyty te potrafiły znacząco od siebie odbiegać. W oczekiwaniu na publikację danych, dolarowi udaje się utrzymać mocną pozycję.

USA: handel zagraniczny

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym obok wspomnianych payrolls uwagę przykują dane o handlu zagranicznym w USA. Nim jednak zaczną napływać informacje ze Stanów, rynek zapozna się z odczytami po europejskiej stronie. W Niemczech opublikowana została już inflacja producencka oraz zamównienia w przemyśle. W Wielkiej Brytanii mamy indeks cen nieruchomości, natomiast w Szwajcarii prezentowana jest dziś inflacja konsumencka.

Funt coraz mocniejszy

Brytyjska waluta w ostatnim czasie zależna jest przede wszystkim od sytuacji w głównej parze walutowej oraz kolejnych doniesień na temat Brexitu. Według informacji przedstawionych przez agencję Reuters szanse na porozumienie między Wielką Brytanią a UE rosną, a wraz z nim rosną notowania funta.

Sytuacje na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Inflacja producencka – Niemcy
08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
09:00 Produkcja przemysłowa – Hiszpania
09:00 Indeks cen nieruchomości – Halifax – Wielka Brytania
09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
14:30 Handel zagraniczny – USA
14:30 Sytuacja na rynku pracy – USA
18:40 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

05.10.2018
Katarzyna Orawczak