Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych. Komentarz walutowy 06.06.2018

Rada Polityki Pieniężnej przedstawi dziś decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych, ale  nie powinna być ona zaskoczeniem. Na początku miesiąca sytuacja wokół złotego jest spokojniejsza w związku z ostudzeniem emocji politycznych we Włoszech, choć wystąpienie nowego premiera tego kraju nie zostało przyjęte z optymizmem. Na dziś zaplanowane są wystąpienia bankierów z ECB.

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Tradycyjnie, w okolicach południa powinniśmy poznać decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Po ostatnich danych rynek nie spodziewa się zmiany retoryki. Wpływ informacji na złotego może być jednak ograniczony. Polska waluta przesuwa się torem wyznaczonym przez nastroje na szerokim rynku, a bierność RPP nie jest dla inwestorów żadną nowością.

Wystąpienia bankierów z ECB

Dziś w kalendarzu zaplanowane są również wystąpienia bankierów z ECB. Nastroje panujące w Europejskim Banku Centralnym mogą w najbliższym czasie znaleźć się w centrum zainteresowania inwestorów. Zwłaszcza, że niebawem odbędzie się kolejne posiedzenie. Rynek wyczekiwać będzie sygnałów mogących sugerować wygaszanie programu QE.

Złoty spokojniejszy

Atmosfera panująca na rynku, która wynikała głównie z sytuacji politycznej we Włoszech i obawach o stosunki handlowe USA z resztą świata, nie służyła złotemu. Początek nowego miesiąca przynosi odreagowanie. Nie bez znaczenia jest uspokojenie emocji na Półwyspie Apenińskim, choć wystąpienie nowego premiera nie zostało odebrane przez rynek z dużym  optymizmem.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

Wydarzenia gospodarcze:
Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
09:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet) – Strefa euro
09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
14:30 Handel zagraniczny – USA
15:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Pentti Hakkarainen) – Strefa euro
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
19:10 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Ignazio Angeloni) – sTREFA EURO

06.06.2018
Katarzyna Orawczak