Dolar w centrum. Komentarz walutowy 06.09.2018

Świat czeka na decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie zwiększenia ceł na chińskie towary, co wprowadza pewną nerwowość na rynku walutowym. Poza tym czwartkowy kalendarz makroekonomiczny wypełniony jest ważnymi odczytami z USA. Obok raportu ADP opublikowany zostanie dziś indeks ISM dla usług oraz finalne dane o zamówieniach przemyśle.

Niepokój wokół wojny handlowej

Od kilku dni na rynku panuje nerwowa atmosfera. Wynika ona z obaw o zaognienie się konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Niewykluczone, że w najbliższych godzinach Waszyngton zdecyduje się ogłosić decyzję o zwiększeniu ceł na chińskie towary. Niepokój sprzyja dolarowi i uderza w waluty rynków wschodzących. W tym również w złotego.

USA: raport ADP oraz indeks ISM dla usług

W czwartkowym kalendarzu nie brakuje ważnych odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich na uwagę zasługuje raport ADP przedstawiający szacowaną zmianę zatrudnienia w USA, który prezentowany jest na dwa dni przed oficjalnymi danymi z rynku pracy. Publikacja raportu zaplanowana jest na godzinę 14:15. Poza tym dziś poznamy również finalne dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle oraz indeks ISM dla usług. Dla przypomnienia analogiczny odczyt dla przemysłu, który okazał się przewyższać znacznie prognozy, wywołał w tym tygodniu poruszenie wokół dolara.

Złoty osłabiony, RPP nie pomogła

Globalne odwrócenie się od ryzyka, osłabia złotego. Polska waluta traci w skutek napięć handlowych, ale również problemów krajów rozwijających się. Wczorajsza decyzja RPP nie przyniosła wsparcia rodzimej walucie. Członkowie Rady po raz kolejny zdecydowali się pozostawić stopy procnetowe na dotychczasowym poziomie.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR,PLN, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
13:45 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Sabine Lautenschläger) – Strefa Euro
14:15 Raport ADP – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
15:45 Indeks PMI dla usług, fin. – USA
16:00 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams) – USA
16:00 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA
17:00 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

06.09.2018
Trześniowski