Wyniki wyborów do Kongresu. Komentarz walutowy 07.11.2018

Rynek czeka na potwierdzenie wyników wyborów do Kongresu USA. Według prognoz Republikanie stracą przewagę w Izbie Reprezentantów, ale ich wpływ w Senacie zostanie utrzymany. W kalendarzu makroekonomicznym uwagę przykuwają pojedyncze dane z Europy. W Polsce poznamy decyzję dotyczącą stóp procentowych. Dziś również rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FOMC w tej sprawie. 

Wybory do Kongresu USA

Według powyborczych prognoz Demokraci zdobywają większość w Izbie Reprezentantów, natomiast Republikanom udaje się utrzymać przewagę w Senacie. Podział władzy w Kongresie rzuca cień na realizację planów Donalda Trumpa. W efekcie dolar słabnie, mimo że taki wynik wyborów był spodziewany przez rynek.

Polska: decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Tradycyjnie w okolicach południa powinna zostać zaprezentowana decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych i również tradycyjnie – rynek nie spodziewa się zmian w tym aspekcie. Inwestorzy zwrócą uwagę na konferencję, która rozpocznie się o godzinie 16:00. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków Rady, trudno oczekiwać zmiany retoryki.

USA: posiedzenie FOMC, jutro decyzja

Dziś rozpoczyna się również dwudniowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. Decyzja zaprezentowana zostanie jutro wieczorem czasu polskiego. Tymczasem w Europie uwagę przykuwają pojedyncze dane m.in. niemiecka produkcja przemysłowa, czy sprzedaż detaliczna w Eurolandzie.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
09:00 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
11:00 Sprzedaż detaliczna – Strefa euro
16:00 Komunikat po posiedzeniu RPP – Polska
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

07.11.2018
Katarzyna Orawczak