Chat with us, powered by LiveChat

Raport o inflacji NBP. Komentarz walutowy 12.03.2018

Nowy tydzień rozpoczyna się krótkim kalendarzem makroekonomicznym, w którym jednak nie zabrakło informacji krajowych. Dziś bowiem Narodowy Bank Polski zaprezentował raport o inflacji.

 

Raport o inflacji NBP

O godzinie 09:00 Narodowy Bank Polski zaprezentował raport dotyczący inflacji w Polsce. Wynika z niego, że NBP spodziewa się w wyhamowania wzrostu gospodarczego. W 2018 PKB miałoby być na poziomie 4,2%, a w kolejnych latach 3,8% i 3,6%. Z kolei inflacja CPI w w bieżącym roku ma wynieść 2,1% a w 2020r. już 3,0%.

 

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Przy skromnym kalendarzu danych trzeba wrócić do tego, co już było. A w piątek zaprezentowane zostały comiesięczne dane o sytuacji na rynku pracy w USA, które zdołały podtrzymać zdanie o marcowej podwyżce i podsyciły apetyt wobec ostrzejszej polityki Fed. Takie nastroje wynikają jednak przede wszystkim z solidnego wzrostu zatrudniania. Płace zaprezentowały się bowiem poniżej prognoz.

 

Więcej danych w kolejnych dniach

Po sennym poniedziałku, kolejne dni tygodnia przyniosą nieco więcej informacji. Przede wszystkim prezentowane będą odczyty dotyczące inflacji. Z krajowego punktu widzenia interesująco wypada czwartek i piątek. Tuż przed weekendem poznamy finalną inflację CPI oraz dane z rynku pracy.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Spotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa) – Strefa Euro
09:00 Raport o inflacji – Polska

12.03.2018
Katarzyna Orawczak