Dziś dane z USA, jutro decyzja ECB. Komentarz walutowy 12.09.2018

Nad rynkiem walutowym unosi się atmosfera wyczekiwania. Nie tylko na kolejne kroki Donalda Trumpa w sprawie wojny handlowej, ale również decyzje banków centralnych – te drugie poznamy jutro. Nim to jednak nastąpi inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na dane. Dziś głównie z USA.

Czekając na decyzję Białego Domu

Rynek zdaje się być przekonany o tym, że Donald Trump nie zrezygnuje ze zwiększenia ceł na chińskie towary. Pozostaje jednak pytanie – kiedy to nastąpi? Decyzji w tej sprawie spodziewano się już w ubiegłym tygodniu. Dziś EUR/USD oscyluje między 1,15-1,16.

Jutro posiedzenia banków

Czwartkowa sesja może okazać się interesująca, a to za sprawą dwóch banków – Turcji oraz ECB – które jutro podejmować będą decyzję w sprawie stóp procentowych. Od pierwszego oczekuje się znacznej podwyżki. W przypadku ECB znów większe znaczenie przypisuje się późniejszej konferencji z udziałem Mario Draghiego.

USA: inflacja producencka i Beżowa Księga

Jeżeli chodzi o kalendarz makroekonomiczny, dziś uwagę przykuwają przede wszystkim Stany Zjednoczone, gdzie poznamy dane na temat inflacji producenckiej, a także tygodniową zmianę zapasów paliw. Wieczorem opublikowana zostanie Beżowa Księga. W między czasie czekają nas wystąpienia bankierów z Fed. W strefie euro zaprezentowana została produkcja przemysłowa – słabszy wynik nie zaszkodził EUR.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Inflacja konsumencka – Hiszpania
11:00 Produkcja przemysłowa – Strefa euro
14:30 Inflacja producencka – USA
15:40 Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – USA
18:45 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Lael Brainard) – USA
20:00 Beżowa Księga – USA

12.09.2018
Katarzyna Orawczak