Wotum nieufności. Komentarz walutowy 12.12.2018

Nad funtem zebrały się ciemne chmury w postaci głosowania nad wotum nieufności wobec Theresy May. Temat przyszłości zarówno samej premier, jak i relacji między Unią a Wielką Brytanią, przyciągać będzie uwagę inwestorów w najbliższych godzinach. Poza tym w kalendarzu zainteresowanie wzbudzają dane o inflacji w USA.

Wotum nieufności wobec premier Wielkiej Brytanii

11 grudnia miało odbyć się głosowanie brytyjskiego parlamentu w sprawie umowy o Brexcicie – nie odbyło się i teraz premier Theresa May czeka na głosowanie nad wotum nieufności wobec niej. Ma się ono odbyć dzisiaj.

USA: inflacja konsumencka

Kalendarz makroekonomiczny w połowie tygodnia nie przynosi zbyt wielu informacji. Przede wszystkim zainteresowanie wzbudzą dane na temat inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, które zaprezentowane zostaną o godzinie 14:30.

Niejasności wokół wojny handlowej

Jeśli wierzyć Donaldowi Trumpowi prace nad porozumieniem między USA a Chinami są produktywne. Jeśli natomiast pod uwagę wziąć stanowisko amerykańskiego Kongresu trudno mówić o  dialogu. Zaproponowana została bowiem ustawa zakazująca sprzedawania produktów amerykańskich do firm z Chin, naruszających zakaz eksportu lub sankcje

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

14:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Pentti Hakkarainen) – Stera euro
14:30 Inflacja konsumencka – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw tydzień – USA

12.12.2018
Katarzyna Orawczak