Decyzja podjęta. Komentarz walutowy 18.09.2018

Stało się. Biały Dom poinformował o wprowadzeniu dodatkowych ceł na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. Wiadomość nie była jednak niespodzianką dla rynku. W dzisiejszym kalendarzu danych niewiele się dzieje. Zainteresowanie wzbudzić może wystąpienie szefa ECB. W Polsce poznamy dane z rynku pracy.

Donald Trump nakłada cła

Rynek walutowy już od pewnego czasu oswajał się z myślą, że Donald Trump prędzej czy później poinformuje o nałożeniu dodatkowych ceł na chińskie towary. Nastąpiło to w nocy z poniedziałek na wtorek czasu polskiego. Taryfą 10% objęte zostaną produkty o wartości 200 mld dolarów. Jeżeli jednak nie uda się wypracować porozumienia to od nowego roku cła wzrosną do 25%.

Danych niewiele. Wystąpienie Draghiego

W dzisiejszym kalendarzu niewiele się dzieje. Po europejskiej stronie uwagę przykuwać będzie wystąpienie Mario Draghiego, choć trudno spodziewać się by od ostatniej konferencji po posiedzeniu banku, jego nastawienie uległo znacznej zmianie. Wieczorem opublikowany zostanie natomiast napływ kapitałów do USA. Emocje rynku skupione więc będą dziś głównie na decyzji Donalda Trumpa.

Polska: zatrudnienie i wynagrodzenie

Z krajowych informacji poznamy dziś te dotyczące sytuacji na rynku pracy. Prognozy zakładają wyhamowanie dynamiki płac do 7%. Zatrudnienie powinno utrzymać się na poziomie 3,5%. Publikacja danych zaplanowana jest na godzinę 10:00 .

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:15 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi)- Strefa euro
09:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Danièle Nouy) – Strefa euro
10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
22:00 Napływ kapitałów do USA – USA

18.09.2018
Katarzyna Orawczak