Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce. Komentarz walutowy 18.12.2018

Inwestorzy czekają na jutrzejszą decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Zainteresowanie wzbudzają przede wszystkim nastroje panujące obecnie w Fed. Dziś natomiast czekają nas krajowe dane z rynku pracy. W Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo, a z USA napłyną dane na temat budownictwa mieszkaniowego. 

Jutro decyzja FOMC

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie FOMC, które najprawdopodobniej zakończy się czwartą w tym roku podwyżką stóp procentowych o 25 pb. Równocześnie rynek spodziewa się złagodzenia tonu w sprawie przyszłorocznych planów. Jutrzejsze stanowisko może kształtować nastawienie rynku w końcówce roku.

Polska: zatrudnienie i wynagrodzenie

W krajowym nie zabrakło informacji krajowych. O godzinie 10:00 GUS opublikuje dane z rynku pracy za listopad. Prognozy zakładają wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń do 7,2%, a zatrudnienia do 3%.

Niemcy: indeks instytutu Ifo

Równocześnie, wraz z danymi GUS, zaprezentowany zostanie niemiecki indeks instytutu Ifo, będący miernikiem kondycji gospodarczej tego kraju. Według prognoz indeks miałby wynieść 101,8. Poprzedni odczyt pokazywał 102. W drugiej części dnia uwagę przykują dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w USA.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
14:00 Decyzja ws. stóp procentowych – Węgry
14:30 Pozwolenia na budowę domów – USA
14:30 Rozpoczęte budowy domów – USA

18.12.2018
Katarzyna Orawczak