Trump, Fed oraz Brexit. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.08.2018

W ostatnich dniach rynek skupił się przede wszystkim na udzielonym przez Donalda Trumpa wywiadzie, w którym prezydent USA skrytykował politykę Rezerwy Federalnej. Następnie uwaga przesunęła się na minutki Fed, ECB oraz RPP. W międzyczasie publikowane były ważne dane. Klamrą zamykającą ten tydzień jest wystąpienie Jerome’a Powella w Jackson Hole.

Donald Trump osłabił dolara

Tydzień rozpoczął się echem ostatnich napięć, do jakich doszło pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Turcją. Przy dość skromnym kalendarzu makroekonomicznym rynek czekał na bodziec do zmian. Dostarczył go Donald Trump, który po raz kolejny oskarżył Europę i Chiny o manipulację kursem walut, ale też skrytykował politykę Rezerwy Federalnej. Jego słowa osłabiły pozycję dolara. I choć trudno wyobrazić sobie, by bank pod wpływem wypowiedzi głowy państwa zmienił najbliższe plany, to jednak pojawiło się pytanie: czy Rezerwa zignoruje niezadowolenie prezydenta? Stąd też uwaga inwestorów została skierowana na piątkowe wystąpienie Jerome’a Powella podczas sympozjum bankierów w Jackson Hole. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,15 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Słabszy dolar wsparciem dla złotego

Stanowisko prezydenta USA wobec polityki Rezerwy Federalnej przyniosło wytchnienie walutom rynków wschodzących, co też dało się odczuć w parze EUR/PLN. Jeszcze na początku tego tygodnia notowania pary pokazywały wartość 4,31. W międzyczasie nie zabrakło informacji po stronie europejskiej. Najwięcej uwagi przykuwały dane w postaci wstępnych indeksów PMI. W Eurolandzie wskaźnik dla usług okazał się być zgodny z prognozami. Zawiódł natomiast PMI dla przemysłu. Po publikacji danych inwestorzy zapoznali się z protokołem z ostatniego posiedzenia ECB, który nie okazał się być niespodzianką. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele się dzieje wokół USD

Tegoroczne lato upływa na śledzeniu tego, co robi i mówi Donald Trump. W tym tygodniu powiedział wiele na temat Fed, co też nie zostało z entuzjazmem przyjęte przez dolara. Jeszcze jednak przed weekendem może dojść do przetasowania. Na godzinę 16:00 zaplanowane jest wystąpienie Jerome’a Powella, jeżeli szef Fed zignoruje ostatnie słowa prezydenta – dolar ma prawo zyskać. Relacja pomiędzy Białym Domem a Rezerwą Federalną nie jest jednak jedynym elementem przyciągających uwagę po stronie USA w ostatnich dniach. Nie zabrakło emocji związanych ze skandalami wokół prezydenta. Sporo mówiło się też o napięciu handlowym między Waszyngtonem a Pekinem. W czwartek nałożone zostały cła na kolejne chińskie towary, a dzień później media obiegła informacja o fiasku rozmów na temat rozwiązania konfliktu pomiędzy stronami. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,69.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Sytuacja w Polsce

Dla złotego sytuacja na szerokim rynku pozostaje kluczowa. Nie oznacza to jednak, że w kraju nic się nie dzieje. W tym tygodniu mieliśmy bowiem dwa istotne odczyty z Polski. Mianowicie w poniedziałek zaprezentowana została produkcja przemysłowa, która w ujęciu rok do roku wzrosła o 10,3%, ale w skali miesiąca odnotowała spadek o 5,4%. Dwa dni później opublikowane zostały wyniki sprzedaży detalicznej. Odczyt w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrósł o 9,3%, zatem więcej niż zakładały prognozy. Sukces sprzed miesiąca nie został jednak powtórzony. W czwartek natomiast była okazja by zapoznać się z minutkami RPP. Nastroje wśród członków Rady pozostają jednak niezmienne i w najbliższych kwartałach podwyżki nie widać na horyzoncie. Dziś średni kurs franka wyniósł  3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Rozwód z UE coraz bliżej

Danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii w tym tygodniu wiele nie było. Opublikowane zostały jedynie wskaźnik zamówień i sprzedaż detaliczna według orgazinacji CBI. Wiele za to w ostatnich dniach mówi się o Brexicie. 29 marca 2019  zbliża się wielkimi krokami, a planu na to, jak przeprowadzić rozwód z UE wciąż brak. Rząd brytyjski zaczął dopiero publikować analizy dotyczące możliwych scenariuszy. Brak optymizmu względem zakończenia procedury wyjścia z Unii ciąży funtowi. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,74 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.08.2018
Katarzyna Orawczak