Chat with us, powered by LiveChat

Skromny kalendarz i polityczne emocje. Komentarz walutowy 22.05.2018

We wtorek, pod względem danych makroekonomicznych, wiele się nie dzieje. Nie oznacza to jednak, że inwestorom brakuje emocji. Po stronie euro wywołuje je sytuacja polityczna we Włoszech, natomiast w związku z dolarem najważniejszym tematem są rozmowy z Chinami.

Włoska atmosfera polityczna
Mimo że rynek w pewnym stopniu przyczaił się do napiętej sytuacji związanej z formowaniem włoskiego rządu, to jednak do momentu jego wyłonienia ten element niepewności może ciążyć euro. Dziś co prawda widać odreagowanie w głównej parze, ale atmosfera wciąż jest po stornie dolara.

Rozmowy na linii USA-Chiny
Informacja o trwających rozmowach pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi i możliwym wypracowaniu wstępnego porozumienia, przyniosła chwilę wytchnienia na rynku walutowym, z czego skorzystał również złoty. Sytuacja ta może okazać się jednak nietrwała. Tym bardziej, że Chiny nie są jedyną stroną skonfliktowaną z USA.

We wtorek niewiele danych
Kalendarz makroekonomiczny na wtorek jest wyjątkowo krótki. O 12:00 poznamy wskaźnik zamówień wg CBI w Wielkiej Brytanii. Wieczorem wystąpi natomiast Nell Kasharii szef Fed z Minneapolis.

Sytuacja na wykresie walutowym:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
14:00 Decyzja ws. stóp procentowych – Węgry
20:15 Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis (Neel Kashkari) – USA

22.05.2018
Katarzyna Orawczak