Ryzyko wciąż się utrzymuje. Komentarz walutowy 22.10.2018

Poniedziałek pod względem makroekonomicznym prezentuje się wyjątkowo skromnie. Pojedyncze dane zaprezentowane będą w Polsce. Na szerokim rynku uwaga skupi się na czynnikach ryzyka, których nie brakuje. Emocje wzbudzają m.in. napięcia na linii Bruksela-Rzym. Do dziś włoski rząd ma czas na złożenie wyjaśnień w sprawie budżetu.

Włochy: kończy się czas na wyjaśnienia

Na 22 października Komisja Europejska wyznaczyła Włochom termin na wyjaśnienia i przedstawienie zmian w programie przyszłorocznego budżetu. Napięcia pomiędzy Brukselą a Rzymem pozostają jednym z głównych czynników ryzyka na rynku walutowym.

Polska: podaż pieniądza M3

Niewiele dzieje się w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym. W Polsce o godzinie 10:00 zaprezentowany zostanie wskaźnik syntetyczny koniunktury, a o godzinie 14:00 podaż pieniądza M3. Kolejne dni nie przyniosą zbyt wielu danych z kraju. We wtorek poznamy jedynie stopę bezrobocia, a w czwartek opublikowane zostaną minutki RPP.

Atmosfera po wyborach

W Polsce wciąż żyjemy wczorajszymi wyborami samorządowymi. Według exit polls prezydentem Warszawy zostanie Rafał Trzaskowski. W wyborach do sejmików większość zdobył PiS, który zwyciężył głównie w mniejszych ośrodkach. W dużych miastach przewagę zyskiwała Koalicja Obywatelska.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS – Polska
14:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) – Polska

22.10.2018
Katarzyna Orawczak