Wstępne indeksy PMI. Komentarz walutowy 24.07.2018

Wtorek upłynie na zapoznawaniu się ze wstępnymi indeksami PMI dla sektora usług i przemysłu. Dane napłyną m.in. z Niemiec, strefy euro i USA. W Polsce poznamy natomiast stopę bezrobocia. Rynkowe nastroje wciąż jednak pozostają pod wpływem decyzji i słów Donalda Trumpa.

Wstępne indeksy PMI

Po wczorajszym, dość skromnym trzeba przyznać kalendarzu makroekonomicznym, wtorek przynosi wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu. Kolejno zaprezentowane zostaną dane z Francji, Niemiec i strefy euro. W drugiej połowie dnia uwaga przesunie się na Stany Zjednoczonych.

Polska: stopa bezrobocia

Biorąc pod uwagę informacje krajowe – dziś nie powinno się zbyt wiele wydarzyć. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje stopę bezrobocia. Prognozuje się wynik na poziomie 5,9%. Dla złotego wciąż na pierwszym planie pozostaje atmosfera na szerokim rynku, a ta w najbliższym czasie może nie okazać się sprzyjająca.

Kolejne kroki Donalda Trumpa

Złotemu ciążyć może awersja do ryzyka, a tym samym do walut rynków wschodzących, która jest efektem m.in. kolejnych decyzji i wypowiedzi Donalda Trumpa. Prezydent USA nie przebiera w ostatnim czasie w słowach i rzuca oskarżenia w kierunku UE i Chin o manipulację walutami, podkreśla swoje niezadowolenie z polityki Fed i kursu dolara oraz ostrzega Iran by nie groził USA. Jakby tego było mało podkreśla gotowość na nałożenie cła na wszystkie towary z Chin.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:30 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – Niemcy
09:30 Indeks PMI dla usług, wst. – Niemcy
10:00 Stopa bezrobocia – Polska
10:00 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – Strefa Euro
10:00 Indeks PMI dla usług, wst. – Strefa Euro
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
14:00 Decyzja ws. stóp procentowych – Węgry
15:45 Indeks PMI dla przemysłu, wst. – USA
15:45 Indeks PMI dla usług, wst. – USA

24.07.2018
Katarzyna Orawczak