Poniedziałek na oddech. Komentarz walutowy 26.03.2018

W poniedziałek pod względem publikacji wiele dziać się nie będzie. Dziś przede wszystkim czekają nas wystąpienia bankierów centralnych. Przy skromnym kalendarzu za ewentualne wahania mogą odpowiadać emocje związane z ryzykiem wojny handlowej.

 

Początek tygodnia zapowiada się spokojnie

Poniedziałkowy kalendarz danych makroekonomicznych prezentuje się wyjątkowo spokojnie. Rynek ma więc chwilę by odetchnąć po emocjonującym, ubiegłym tygodniu. Chyba, że przeszkodzi mu w tym Donald Trump. Tuż przed weekendem prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał dokument wprowadzający cła na import towarów z Chin czym podbił awersję do ryzyka.

 

Dziś słowa bankierów

Rynek nie będzie miał dziś wiele punktów zahaczenia. Może więc szukać bodźców w słowach bankierów z Fed. Dziś wypowiedzą się William Dudley i Loretta Master. Warto przypomnieć, że 21 marca stopy procentowe Rezerwy Federalnej zostały podniesione, jednak to brak sygnału o czterech takich ruchach w tym roku zaciążył na wycenie dolara. Dziś oprócz przedstawicieli amerykańskiego banku wypowie się również szef Bundesbanku – Jens Weidmann.

 

W piątek agencja Moody’s oceniła rating Polski

W piątek mieliśmy okazję zapoznać się z decyzją agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski. Zgodnie z tym czego się spodziewano zmiany nie nastąpiły. Obecna ocen utrzymuje się na pozimie A2 z perspektywą stabilną.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, usd
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:30 Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku (Jens Weidmann) – Niemcy

16:30 Indeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

17:30 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA

21:30 Wystąpienie szefa Fed z Cleveland (Loretta Mester) – USA

 

26.03.2018
Katarzyna Orawczak