Chat with us, powered by LiveChat

Danych niewiele, emocji politycznych wręcz przeciwnie. Komentarz walutowy 28.05.2018

Krótki kalendarz danych oraz brak aktywności inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii – tak rozpoczyna się ostatni tydzień maja na rynku walutowym. Więcej danych pojawi się w kolejnych dniach. W międzyczasie uwagę skupiać będzie atmosfera polityczna. Tutaj głównymi tematami jest formowanie włoskiego rządu i spotkanie pomiędzy przywódcami USA i Korei Północnej.

Spokojny początek tygodnia
W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dziś Dzień Pamięci, natomiast w Wielkiej Brytanii Majowe Święto Bankowe, co oznacza że dziś zabraknie aktywności inwestorów z największych gospodarek. Pierwsze znaczące dane zaczną napływać we wtorek. Tydzień zakończy się publikacją sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Włoskich problemów ciąg dalszy
Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu, co oznacza że Włochy po niemal 3 miesiącach od wyborów powracają niemal do punktu wyjścia. Dla rynków jest to informacja o tym, że zmniejszyło się prawdopodobieństwo powstania rządu prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. A bardziej realnym scenariuszem jest powołanie technicznego rządu przez prezydenta.

Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem wciąż możliwe
Prezydent Donald Trump odwołał co prawda w ubiegłym tygodniu tak długo planowane spotkanie z północnokoreańskim przywódcą jako powód podając zbyt wrogie nastawienie reżimu, jednak nie oznacza to całkowite przekreślenie szans na spotkanie. Delegacja USA prowadzi rozmowy z przedstawicielami Korei. Ewentualne spotkanie miałoby się odbyć w Singapurze, tak jak wcześniej planowano – 12 czerwca.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenie gospodarcze:
USA – Dzień Pamięci – dzień wolny
USA – Dzień Pamięci – dzień wolny

28.05.2018
Katarzyna Orawczak