Kryzys handlowy i migracyjny. Komentarz walutowy 28.06.2018

Dziś rozpoczyna się Szczyt Unii Europejski, którego tematem jest kryzys migracyjny w Europie. Uwaga inwestorów skupiona jest jednak na innym kryzysie – tym handlowym, wynikającym z polityki Donalda Trumpa. W czwartkowym kalendarzu nie brakuje ważnych danych z USA i Europy. W Polsce natomiast opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RPP. 

Problem migracji na Szczycie UE

Rozpoczyna się dwudniowy Szczyt Unii Europejskiej, na którym przewodnim tematem będzie problem migracji. Według Angeli Merkel podczas tego spotkania nie zostanie on rozwiązany. Kryzys związany z napływem migrantów może doprowadzić do trudnej sytuacji w niemieckim rządzie, bowiem działająca w Bawarii partia CSU domaga się bardziej zdecydowanej polityki wobec imigrantów.

Polityka handlowa USA

Tematem, który najsilniej przykuwa uwagę rynku na chwilę obecną jest polityka handlowa prowadzona przez USA, która wprowadza coraz więcej niepewności. Tym bardziej, że sygnały docierające z Białego Domu w kwestii kontrolowania chińskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych, nie są jednoznacznie odczytywane.

Niemcy i Włochy: inflacja konsumencka, USA: PKB

W trakcie dzisiejszej sesji publikowane są dane na temat wstępnej inflacji konsumenckiej we Włoszech(11:00) i w Niemczech (14:00). Odczyt z Półwyspu Apenińskiego okazał się wyższy od prognozowanego. W dalszej części dnia poznamy natomiast dane z USA: finalny PKB za pierwszy kwartał oraz cotygodniowe dane o ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W Polsce zwrócimy uwagę na protokół RPP.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
Szczyt Unii Europejskiej
14:00 Inflacja konsumencka, wst. – Niemcy
14:00 Protokół z posiedzenia RPP – Polska
14:30 Produkt Krajowy Brutto, fin. – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA
16:45 Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – USA

28.06.2018
Katarzyna Orawczak