Początek tygodnia sprzyja PLN. Komentarz walutowy 28.08.2018

Patrząc na kalendarz makroekonomiczny, wtorek nie przyniesie zbyt wielu informacji. Najwięcej uwagi rynek poświęci danym z USA, gdzie po południu opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów. Atmosfera na początku ostatniego tygodnia sierpnia sprzyja podtrzymaniu silniejszej pozycji złotego.

Złoty mocniejszy

Początek nowego tygodnia nie przynosi zbyt wielu wiadomości. Złoty korzysta więc m.in. z osłabienia dolara do jakiego doszło w ostatnich dniach w związku z komentarzami Donalda Trumpa oraz piątkowym wystąpieniem Jerome Powella. Na informacje krajowe PLN będzie musiał poczekać do piątku. Wtedy też poznamy m.in. wstępną inflację CPI.

USA: indeks zaufania konsumentów

W kalendarzu makroekonomicznym pozycją dnia jest publikowany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów. Ocenę oczekiwań amerykańskich konsumentów w stosunku do przyszłych warunków gospodarczych poznamy o godzinie 16:00.

Funt wciąż słaby

Obawy o brak porozumienia z UE w sprawie Brexitu osłabiają pozycję funta. Kurs GBP/USD pokazuje obecnie 1,28. Natomiast w parze ze złotym brytyjska waluta sięga wartości najniższych od marca br. Dziś po dniu przerwy, spowodowanym obchodzonym Letnim Świętem Bankowym, Brytyjczycy powracają na rynek.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

13:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)- Strefa Euro
14:30 Saldo obrotów towarowych (USD) – USA
16:00 Indeks zaufania konsumentów – Conference Board – USA

28.08.2018
Katarzyna Orawczak