Trump kontra Fed. Komentarz walutowy 28.11.2018

W połowie tygodnia uwaga inwestorów koncentruje się na relacjach handlowych między USA a Chinami. Rynek odnotowuje również kolejne słowa krytyki padające z ust Donalda Trumpa w kierunku decyzji podejmowanych przez rezerwę Federalną. Tym więcej zainteresowania wywołać może dzisiejsze wystąpienie szefa Fed – Jerome’a Powella.

Wojna handlowa wzbudza emocje

W piątek odbędzie się szczyt G20, na którym dojdzie do spotkania m.in. przywódców USA i Chin. Do tego czasu rynek chłonie informacje na temat relacji między potęgami. Wypowiedź Donalda Trumpa o niewielkim prawdopodobieństwie wstrzymania kolejnych ceł nie napawa optymizmem. Doradca ekonomiczny Białego Domu dostrzega jednak szansę na porozumienie.

Donald Trump znów krytykuje Fed

Kolejne podwyżki stóp procentowych w USA nie są w smak prezydentowi. Donald Trump po raz kolejny zdecydował się na otwartą krytykę działań Rezerwy Federalnej, pod przywództwem wybranego przez siebie Jerome’a Powella. Co na to rynek? Z jednej strony negatywne opinie padające z ust Trumpa nie są nowością, w dodatku Fed jest instytucją niezależną od prezydenta. Z drugiej – niewykluczone, że kolejne ataki zasieją cień wątpliwości wśród inwestorów.

Wystąpienie szefa Fed

Z tym większym zainteresowaniem śledzić będziemy dzisiejsze wystąpienie Jerome’a Powella, które zaplanowane jest na godzinę 18:00 czasu polskiego. Poza nim swoje stanowisko zaprezentują również inny bankierzy z Fed. Dziś odbywają się też wystąpienia członków zarządu ECB. Patrząc natomiast na dane najwięcej zainteresowania wzbudzać będą informacje napływające z USA.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

06:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Sabine Lautenschläger) – Strefa euro
13:05 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) – Strefa euro
14:30 Produkt Krajowy Brutto, rew. – USA
14:30 Saldo obrotów towarowych (USD) – USA
16:00 Sprzedaż nowych domów – USA
16:20 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet) – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
18:00 Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell) – USA
20:00 Protokół z posiedzenia FOMC – USA

28.11.2018
Katarzyna Orawczak