Obawy zostają. Komentarz walutowy 29.10.2018

Przełom miesięcy na rynku walutowym może okazać się emocjonujący, a to za sprawą zaplanowanych na ten tydzień danych oraz utrzymujących się niepewności w sprawie włoskiego budżetu i Brexitu. Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny nie zawiera jednak zbyt wielu pozycji. Dziś inwestorzy zwrócą uwagę na odczyty z USA.

Wiele emocji na koniec października

Październik był miesiącem, który obfitował w wiele obaw. Zwłaszcza po stronie europejskiej. Mowa o trwającym sporze między Brukselą a Rzymem w sprawie włoskiego budżetu, słabszych danych z Eurolandu oraz brakiem porozumienia o Brexicie. Co ważne wszystkie te emocje najprawdopodobniej pozostaną z nami również w listopadzie. W USA natomiast uwaga skupi się na wyborach do Kongresu.

USA: dochody i wydatki Amerykanów

Poniedziałkowy kalendarz nie przynosi zbyt wielu informacji. O godzinie 13:30 opublikowane zostaną dochody i wydatki Amerykanów, a dwie godziny później przedstawiony zostanie Indeks Dallas Fed dla przemysłu. Po południu zaplanowane jest wystąpienie Charlesa Evansa z Fed z Chicago. Już w przyszłym tygodniu odbędzie się natomiast posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Wydarzenie tygodnia: publikacja payrolls

Przełom miesięcy jak zwykle obfituje w ilość danych. W tym tygodniu poznamy m.in. wstępną inflację konsumencką dla Niemiec i Polski. Ze Strefy Euro napłynie wstępny PKB za III kwartał. Najwięcej emocji wywołać mogą jednak dane z USA, w tym piątkowe payrolls.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
13:30 Dochody i wydatki Amerykanów – USA
14:45 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA
15:30 Indeks Dallas Fed dla przemysłu – USA

29.10.2018
Katarzyna Orawczak