Komentarz walutowy 10.05.2016

Początek tygodnia jak na razie przebiega bardzo spokojnie. Dolar powoli, ale systematycznie umacnia się wobec euro. Złoty w oczekiwaniu na piątkowe dane makro i decyzję agencji Moody’s umocnił się wobec wspólnej waluty, dolara oraz franka.

Stabilny wtorek

Kalendarium makroekonomiczne świeci pustkami. Notowania głównej pary walutowej w zasadzie były bardzo spokojne. Kurs wahał się w obrębie 1,1358-1,1398. Inwestorom spędza sen z powiek utrzymująca się niepewność, co do terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Rynek po piątkowych danych praktycznie całkowicie wykluczył czerwiec, jako miesiąc zmian w polityce monetarnej chyba, że nastąpi gwałtowny przypływ solidnych danych. Niestety tego raczej nikt się nie spodziewa. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Złoty utrzymuje przewagę nad euro

Kurs euro sesję rozpoczął od spadku do poziomu 4,41, który mimo wahań został jeszcze bardziej pogłębiony do 4,40. Notowania tych dwóch walut pozostają pod wpływem czynników lokalnych. Oprócz piątkowej rewizji ratingu Polski przez agencję Moody’s w centrum uwagi inwestorów będą jeszcze dane makro, wśród których najważniejsza będzie publikacja wstępnej dynamiki PKB za pierwszy kwartał 2016 roku. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,40 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Spokojna sesja USD/PLN

Dolar mimo swoich słabości, braku pozytywnych danych i ciągłego niepokoju związanego z terminem podwyżki sto procentowych ma się całkiem dobrze. Dzisiejsza sesja była jedną ze stabilniejszych w ostatnim czasie. Być może notowania USD/PLN będą poddane większym wahaniom w godzinach wieczornych kiery zostanie opublikowany tygodniowy raport dotyczący paliwa. Średni kurs dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,88 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank tanieje

Poprawa nastrojów na rynku wpłynęła na umocnienie się złotego wobec franka. Kurs CHF/PLN z poziomu 4,00 zszedł do 3,97. Nasza waluta mimo, że miała dziś lepszy dzień cały czas pozostaje pod wpływem presji uczestników rynku, którzy niecierpliwie wyczekują piątkowej decyzji agencji Moody’s, która prawdopodobnie jedynie zmieni perspektywę ratingową z pozytywnej na negatywną. Również notowaniom tych walut ciąży temat ustawy kredytowej, na którą w największym stopniu liczą frankowicze. Średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł dziś 3,97 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Zagrożenie Brexitem wciąż duże

Funtowi w końcu udało się przebić przez poziom 5,60. Dziś kurs doszedł prawie do 5,62. Zagrożenie Brexitem nadal ciąży brytyjskiej walucie. Aktualne sondaże pokazują, że liczba głosów za i przeciw wystąpieniu z UE rozkłada się mniej więcej po równo. Kurs GBP reaguje na takie doniesienia bardzo różnie. Aktualne spowolnienie aprecjacji funta możemy odczytywać, jako korektę wzrostów, które utrzymywały się od początku kwietnia. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,60 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

10.05.2016
Aniela Agopsowicz