Komentarz walutowy 10.08.2015

Początek tygodnia na rynku walutowym był spokojny. Inwestorzy analizowali podczas dzisiejszej sesji dane z amerykańskiego rynku pracy. Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stała się bardzo prawdopodobna.

 

4 i 17 września dwie bardzo ważne daty dla pary EUR/USD

 
Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się nie do końca jednoznaczne. Stopa bezrobocia pozostała bez zmian, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym i prywatnym zmalało w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Niby jest to argumentem za podwyżką stóp procentowych, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie danych opublikowanych we wrześniu. Dzisiejsze notowania pary EUR/USD miały w miarę spokojny przebieg, dopiero po południu zanotowano lekkie umocnienie dolara. Średnia wartość USD wyniosła 1,09 EUR.

Euro pod wpływem danych z USA

Para EUR/PLN dzisiejszą sesję rozpoczęła spokojnie. Skok do wartości 4,19 nastąpił dopiero w godzinach popołudniowych. Brak bardziej wartościowych danych makroekonomicznych dla Strefy Euro spowodował, że rynek jeszcze dziś analizował piątkową publikację dotyczącą sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Euro zostało wycenione podczas tej sesji średnio na 4,19 PLN.

Dolar kołysze się w rytm spekulacji

Złotówka dalej pozostaje osłabiona wobec dolara. Amerykańska waluta po piątkowym skoku do 3,85 dziś próbowała ponownie zbliżyć się do tej granicy. Mimo silnych zawirowań na tej parze od majowego spadku do 3,52 obserwujemy próbę wygenerowania trendu wzrostowego. Inwestorzy dziś jedynie spekulowali na temat daty wprowadzenia zmian w polityce monetarnej USA. Wartość jednego dolara została dziś wyceniona na 3,82 PLN.

Frank szwajcarski nie odpuszcza

Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN miały zmienny charakter. Do południa frank wspinał się do wartości 3,89, następnie zanotował spadek do 3,87. Zmienność na tym parytecie był w dalszym ciągu spowodowany czynnikami napływającymi z rynku globalnego. Szansa umocnienie się złotówki względem CHF może pojawić się we czwartek. W ten dzień mają zostać opublikowane dane dotyczące inflacji w Szwajcarii, których prognoza nie jest korzystna dla tego państwa. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym frank został średnio wyceniony na 3,87 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

10.08.2015
Aniela Agopsowicz