Komentarz walutowy 11.01.2016

Zawirowania na chińskim rynku odbijają się na kursach walut, największe osłabienie zanotowała nasza waluta – dolar i frank usytuowały się powyżej 4 zł. Euro najwyraźniej obrało kierunek w stronę 4,37.

Dane dobre, ale…

Opublikowane w piątek dane dotyczące zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od prognozowanych. W sektorze pozarolniczym nastąpiło zwiększenie miejsc pracy o 292 tys. To zdecydowanie więcej niż prognozowano. Raport był zadowalający zwłaszcza dla Fedu – wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem ustalonym przez Rezerwę Federalną w związku z polityką monetarna. Szyki krzyżuje jednak chińska giełda. Zeszłotygodniowe silne spadki wywołały ogólny niepokój na rynku. W związku z tym inwestorzy z dystansem podchodzą do informacji o czterech podwyżkach stóp procentowych w USA. Coraz częściej obstawiane są tylko dwie. Efekt tych wydarzeń był taki, że umocnienie dolara do 1,0810 po dobrych danych z rynku pracy nie trwało długo. Zamknięcie zeszłego tygodnia nastąpiło w okolicy 1,0930. Dzisiejsze kalendarium nie rozpieszcza, w związku z tym notowania głównej pary walutowej będą zależne od utrzymującego się na rynku kapryśnego nastroju. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,08 USD.

EUR/USD

kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Silne euro

Zaskakujące również były ostatnie notowania euro wobec złotego. Wspólna waluta utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – piątek został zamknięty powyżej 4,36. Teoretycznie, słabsze dane o inflacji w Strefie Euro powinny raczej wywołać jej osłabienie, już nie wspominając o innych wskaźnikach, które również nie były rewelacyjne. A przynajmniej nie na tyle, aby utrzymywać euro tak wysoko. Wiele do powiedzenia zapewne miały tutaj też dane makro z Polski oraz ogólna sytuacja gospodarczo-polityczna naszego kraju – nie jest to jednak do końca przesądzone, że te czynniki są głównym powodem osłabienia PLN. Dzisiejsza sesja na parze EUR/PLN nie przyniosła większych zmian, przewaga wspólnej waluty jest na tyle silna, że tylko mocny impuls może zmienić kierunek notowań. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,36 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dolar przejmuje prowadzenie

Prognozy prognozami a kursy walut idą w sobie tylko znanym kierunku. Amerykańska waluta według wielu źródeł na początku tego roku miała usytuować się na poziomie 3,90 a wykres pary USD/PLN pokazywał dziś rano zupełnie, co innego. 4,00 – tyle średnio trzeba było zapłacić na jednego dolara. Bardzo słabe dane z chińskiej gospodarki pokrzyżowały plany wielu inwestorom. Głównie ze względu na to uczestnicy rynku wstrzymują się ryzykownych posunięć. Złoty pozostanie w osłabieniu do czasu aż nie pojawią się sygnały mogące świadczyć o poprawie nastroją na rynku globalnym. Taka szansa może pojawić się najwcześniej w środę – publikacja bilansu handlu zagranicznego w Chinach – chociaż już teraz prognozy nie napawają optymizmem. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,00 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank nie odpuszcza

Dane makroekonomiczne za wielkiego wpływu nie mają na to, w jakim kierunku udaje się kurs franka. Wydawało się, że piątkowe odczyty spowodują dłuższą zmianę w wycenie szwajcarskiej waluty. Niestety zejście poniżej 3,99 nie trwało długo. Dzisiejsze notowania rozpoczęliśmy powyżej 4,01. Frank cały czas pozostaje pod silnym wpływem czynników ogólnoświatowych, a inwestorzy tę walutę traktują, jako bezpieczną wyspę, na której mogą przeczekać trudniejsze chwile na rynku. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,01 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

11.01.2016
Trześniowski