Komentarz walutowy 11.04.2016

W centrum uwagi inwestorów w dalszym ciągu pozostaje temat stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Kurs euro nieznacznie osłabił się. Złoty resztkami sił odrobił straty poniesione w zeszłym tygodniu.

Nadzwyczajne posiedzenie

Poniedziałkowa sesja przyniosła nieznaczne umocnienie dolara wobec euro. Obserwowane wahania na parze EUR/USD spowodowała prawdopodobnie informacja o nadzwyczajnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej oraz spotkaniu J. Yellen z Barakiem Obamą. Tematem ich rozmów ma być sytuacja gospodarcza kraju. Uczestnicy rynku spekulują, że może to być zwiastun szybszej podwyżki stóp procentowych niż do tej pory przewidywano. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł dziś 1,14 PLN.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Inflacja zgodna z konsensusem

Złoty dziś ostatkami sił chciał pokazać, że jeszcze ma potencjał do umocnienia. Po stabilnym początku sesji udało się naszej walucie zejść do poziomu 4,26. Tuż przed publikacją danych dotyczących inflacji para znajdowała się powyżej 4,2750. Mimo że wartość inflacji była zgodna z prognozami kurs euro praktycznie nie uległ zmianie. Złoty bardziej reaguje na czynniki zewnętrzne niż na te z kraju. Ryzyko związane ze zmianami w polityce monetarnej w Strefie Euro ma zdecydowanie większy wpływ na PLN niż lokalne wiadomości. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,27 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar zdany na innych

Amerykańska waluta wyraźnie próbuje zmienić kierunek notowań. Jeszcze nie do końca jej się to udało, ale to już zapewne kwestia czasu. Dzisiejsza korekta na parze ze złotym to chwilowy brak czynników, które mogłyby go wesprzeć do dalszej aprecjacji. Oprócz dzisiejszych i jutrzejszych wystąpień publicznych przedstawicieli Fedu z różnych stanów dopiero w środę poznamy istotne dane makro, które mogą mieć spory wpływ na kurs USD/PLN. Średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł dziś 3,75 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Prawie trzygroszową korektę obserwowaliśmy dziś na parze CHF/PLN. Chwilowa poprawa sytuacji na rynku wsparła naszą walutę, dzięki czemu kurs franka zszedł poniżej 3,92. Opublikowane w piątek dane dotyczące szwajcarskiego rynku pracy oraz inflacji konsumenckiej nie wpłynęły w żadne sposób na notowania CHF. Czynniki ogólnoświatowe mają zdecydowanie większe znaczenie dla tej pracy niż lokalne. Średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł dziś 3,92 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Zmiana kierunku notowań

Funt brytyjski silnie rozpoczął poniedziałek. Jeśli w najbliższych dniach kurs GBP przebije wartość 5,35 możemy mówić o odwróceniu trendu. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują jutrzejszej publikacji dotyczącej inflacji oraz czwartkowego posiedzenia banku centralnego. Prawdopodobnie stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym niskim poziomie. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,33 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

11.04.2016
Aniela Agopsowicz