Komentarz walutowy 11.05.2015

Poniedziałek na rynku finansowym upłynął w nerwowej atmosferze. Inwestorzy oczekiwali rozstrzygających informacji na temat Grecji, niestety rozczarowali się. Negocjacje dalej trwają. Para EUR/USD odnotowała dziś duże wahania, złotówka zanotowała spadek wobec franka szwajcarskiego oraz euro.

 

 

EUR/USD pod presją Grecji

Piątkowy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy nie wywarł dużego wrażenia na rynku. Po kiepskich wynikach z marca kwiecień wypadł dość dobrze. Prognoza zakładała zwiększenie zatrudnienia o 225 tys., a w rzeczywistości było to 223 tys. Sytuacja na parze EUR/USD podczas dzisiejszej sesji wahała się w wąskim przedziale 1,1131 – 1,1199. Doniesienia z trwającego szczytu Eurogrupy były głównym czynnikiem powodującym zmiany na tym parytecie. Najważniejszym tematem posiedzenia była w dalszym ciągu stojąca na skraju bankructwa Grecja. Jest widoczny postęp w negocjacjach jednak nie dla wszystkich jest on zadowalający. Do tej pory nie został przedstawiony akceptowalny plan reform. Inwestorzy dość nerwowo wyczekują informacji z Brukseli. Rynek finansowy dziś wycenił dolara średnio na 1,11 euro.

 

Złotówka w dół

Złotówka na parze z euro kontynuuje tendencję zwyżkową. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,06 PLN. Osłabienie polskiej waluty ma związek z dużą niepewnością panującą na szerokim rynku w związku z dzisiejszym spotkaniem Eurogrupy. Wątpliwość co do przyszłości Grecji odbija się na wszystkich walutach związanych z EUR. Brak bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski oraz świata spowodował, że wiele osób bardziej obserwowało doniesienia prasowe z Grecji. Pośredni wpływ na kurs tej pary walutowej miała informacja o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich. Bardziej wyraźne zmiany w notowaniach będą widoczne w momencie podania oficjalnych danych.

 

Złotówka umocniła się wobec dolara

Trend zwyżkowy zapoczątkowany w zeszłą środę dziś był kontynuowany. Para USD/PLN dość mocno się wahała w przedziale 3,6173 – 3,6488. Taką zmianę zawdzięczamy spadkowi na głównej parze EUR/USD. Powolny wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych nie sprzyja wzrostowi dolara, dlatego w najbliższym czasie nie należy się spodziewać dużych zmian. Dla kursu USD/PLN najbliższy opór znajduje się na poziomie 3,65. Jeśli czwartkowy odczyt danych makro dla Polski okaże się pomyślny to złotówka umocni się wobec dolara.

 

Frank szwajcarski nada mocny

Poniedziałek na parze CHF/PLN nie przyniósł wielkich zmian. Złotówka dalej jest osłabiona wobec franka szwajcarskiego. Nic nie wskazuje na to aby mogło się to w najbliższym czasie zmienić. Kurs ten pozostaje pod dużą presją spowodowaną napiętą atmosferą panującą wokół Grecji. Notowania tylko chwilowo schodziły dziś poniżej 3,89. Sytuacja szwajcarskiej gospodarki jest trudna, szef SNB Thomas Jordan tego nie ukrywa. W swoich wypowiedziach podkreślał, że Bank Centralny jest przygotowany na to aby w razie gwałtownych skoków interweniować. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,90 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

11.05.2015
Katarzyna Orawczak