Komentarz walutowy 11.08.2015

Złotówka umocniła się podczas dzisiejszej sesji na parze z frankiem szwajcarskim oraz dolarze. Dominującą przesłanką zmian na kursach walut stanowiło dziś posunięcie chińskich władz, które spowodowały również ruchy na giełdzie surowców. Wpływ na notowanie pary EUR/PLN miała wiadomość o osiągnięciu porozumienia z wierzycielami przez Grecję.

 

Dolar pod wpływem chińskich zmian

 
Notowanie pary EUR/USD były dziś zaburzone przez decyzję chińskich władz. Pekin niespodziewanie zdecydował, że obniży kurs referencyjny juana do dolara o 1,9%. Jest to spora zamiana, która wpłynęła na notowania walut na rynku globalnym. Zwłaszcza ucierpiał na tym dolar, który osłabił się wobec euro. W godzinach przedpołudniowych trzeba było za niego zapłacić 1,10 EUR. Wczorajsze wystąpienie szefa Fedu z Atlanty Dennisa Lockharta powinno wczoraj wesprzeć dolara w utrzymaniu przewagi dla euro. Niestety dzisiejsza sesja wskazuje, na co innego. Spekulacji inwestorów co niemiara. Zmiana polityki monetarnej w USA po tylu latach to poważna decyzja, której konsekwencje może odczuć cały świat. Średnia wartość dolara wyniosła 1,10 EUR.

Grecja wpływa na kurs euro

Dobra wiadomość dla rynku europejskiego i nie tylko. Grecja osiągnęła porozumienie z wierzycielami. Notowania pary EUR/PLN podskoczyły do poziomu 4,20 mimo słabego odczytu indeksu instytutu ZEW, który był daleki od prognozowanej wartości. Złotówka pozostaje w dalszym ciągu pod wpływem czynników globalnych. Nieuchronnie zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w USA ciąży naszej walucie, dzięki czemu euro zyskuje. Podczas dzisiejszej sesji za euro trzeba było zapłacić średnio 4,19 PLN.

Rynek surowców wpływa na dolara

Kurs USD/PLN był dziś bardziej pod wpływem czynników technicznych aniżeli wartości ekonomicznych. Kalendarium makro było prawie puste, co skierowało uwagę inwestorów na wydarzenia ze świata, do których można zaliczyć wzrost złota na rynku surowców powyżej 1100 dolarów za uncje. W wyniku dewaluacji chińskiej waluty miedź i ropa natomiast zanotowały spadek. Złotówka lekko umocniła się wobec dolara a średnia jego wartość podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,78 PLN.

Frank już nie długo może być tańszy

Nadzieja na niższy kurs franka na horyzoncie. Na parze CHF/PLN może jeszcze tego nie widać, ale parytet EUR/CHF wyraźniej pokazuje trend wzrostowy, co oznacza osłabienie się szwajcarskiej waluty wobec euro, a w konsekwencji – mamy nadzieję, że i wobec złotówki. Grecki kryzys prawie został zażegnany, więc można powiedzieć, że jeden z głównych czynników wprowadzających nerwową atmosferę na rynku został wykluczony. W najbliższym czasie powodem wahań na parze CHF/PLN mogą być wybory do parlamentu. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,85 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

11.08.2015
Trześniowski