Komentarz walutowy 12.06.2016

Rynek walutowy po kilkudniowej stabilizacji wszedł dziś na wysokie obroty. Zmienność kursów walut była dość spora. Dolar wyraźnie umocnił się wobec euro. Nasza waluta zaczęła bardziej odczuwać napięcie związane z jutrzejszą decyzją agencji ratingowej.

Nowe szczyty na rynku ropy

Dolar odrobił dziś praktycznie całe straty, które poniósł podczas wczorajszej sesji. Sprzyjały mu korzystne warunki panujące na rynku, które możemy zawdzięczać m.in. drożejącej ropie naftowej. Wartość zbliżyła się dziś do poziomu 49 dolarów za baryłkę paliwa typu brent. Opublikowane dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej w Strefie Euro były gorsze od oczekiwań, jednak nie miało to większego wpływu na notowania EUR/USD. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, euro

Źródło: biznes.pl

Złoty stabilny przed piątkiem

Złoty w oczekiwaniu na jutrzejszy – chyba najważniejszy dzień w tym miesiącu – umocnił się wobec euro. Nerwowa atmosfera nie wpływa aż tak negatywnie na naszą walutę, jak można było się tego spodziewać. Niektórzy analitycy zakładają również, że w sytuacji obniżenia jedynie perspektywy przez agencję Moody’s złoty może się umocnić. Dzisiejsza publikacja inflacji CPI wypadła zgodnie z oczekiwaniami, deflacja aktualnie sięga -1,1%. Takiego wyniku spodziewało się większość inwestorów. Średni kurs euro podczas dzisiejszego handlu wyniósł 4,41 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, euro

Źródło: biznes.pl

Raz w górę, raz w dół

Notowania pary USD/PLN należały do jednych z bardziej zmiennych na rynku walutowym. Widać, że złoty stawiał wyraźny opór amerykańskiej walucie, ponieważ nie dotarła ona do wczorajszego maximum. Inwestorzy żyją już jutrzejszą publikacją decyzji o ratingu Polski oraz wynikiem sprzedaży detalicznej w USA za kwiecień. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs USD wyniósł 3,87 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Umocnienie franka

Notowania franka szwajcarskiego mocno reagowały na spekulacje rynków dotyczące jutrzejszej publikacji raportu agencji Moody’s. Kurs z poziomu 3,98 zbliżył się do 4,00. Jeśli jutrzejsze doniesienia prasowe przyniosą wieść o tej łagodniejszej formie, to można się spodziewać nawet zejścia do tygodniowego minimum 3,97. Jutro również zostanie opublikowanych kilka ważnych danych makro, spośród których najważniejsza będzie rewizja PKB za pierwszy kwartał 2016 roku. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Stopy procentowe bez zmian

Bank Anglii podjął dziś decyzję o pozostawieniu sto procentowych na dotychczasowym poziomie. Funt po tej informacji osłabił się z poziomu 5,61 do 5,59. Z komentarza po posiedzeniu wynika, że brytyjskie władze widzą silny związek osłabienia gospodarki z zagrożeniem Brexitu. Prawdopodobnie w sytuacji, gdy czerwcowe referendum zakończy się wynikiem, który przesądzi o pozostaniu mieszkańców Wielkiej Brytanii w UE, powinno nastąpić zarówno odbicie funta, jak i całej gospodarki. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,60 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

12.05.2016
Trześniowski