Komentarz walutowy 13.01.2015

Dzisiejsza sesja należała do jednej z lepszych, zwłaszcza dla złotego, który zdecydowanie umocnił się wobec wszystkich walut. Natomiast na głównej parze delikatnie zarysował się trend spadkowy.

Lepsze dane z Chin umocniły dolara

Chiński bilans handlu zagranicznego zaskoczył rynek dość pozytywnie. Po bardzo słabych danych opublikowanych na początku roku dziś mamy delikatny sygnał dla rynku, że ze wschodnim imperium gospodarczym nie jest tak źle. Oprócz powyższych danych wydawało się, że wygłoszone w USA przez prezydenta Obamę orędzie na temat stanu państwa będzie miało widoczny wpływ na notowania EUR/USD. Jego przemowa nie wywołała jednak wyraźnych zmian. Większe znaczenie dla inwestorów miały wypowiedzi szefów Fedu, w których doszukiwano się informacji na temat terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 USD.

EUR/USD

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1100,profile-waluta-online.html

Złoty w końcu postawił się euro                                              

Para EUR/PLN zanotowała dziś swoje tygodniowe minimum. Po stabilnym początku sesji około godziny 8 nastąpił spadek z poziomu 4,35 do 4,33. Ten poziom był utrzymywany przez dłuższy czas dzięki słabszemu odczytowi wskaźnika produkcji przemysłowej w Strefie Euro. W skali roku z 2% zmniejszyła się ona do 1,1%. Większego wpływu na kurs euro nie miało natomiast wystąpienie Sabine Lautenschlaerer z Europejskiego Banku Centralnego. Podczas dzisiejszej sesji rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie RPP, które najprawdopodobniej zakończy się utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,33 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Wahania na parze USD/PLN

Złoty umocnił się dziś również wobec dolara, jednak nie jest to aż tak widoczne, jak na parze z euro. W przypadku amerykańskiej waluty bardziej widzimy stabilizację niż osłabienie wobec złotego. Początek sesji wskazywał wręcz odwrotnie, ponieważ kurs USD/PLN z poziomu 4,02 spadł do 4,00. Sytuacja odwróciła się jednak w godzinach popołudniowych, gdy dolar zaczął odzyskiwać siły i kierować się ponownie w stronę 4,01. Inwestorzy jeszcze dziś na pewno zwrócą uwagę na zmiany w tygodniowym zapasie paliw – zwłaszcza ropy – oraz na wystąpienia przedstawicieli Fedu z dwóch stanów. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,01 PLN.

USD/PLN

dzisiejszy średni kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Spadek wartości franka

Dobry dzień miała nasza waluta również na parze z frankiem. W końcu udało się zejść poniżej 4 zł. Od początku sesji było widać, że tworzy się wyraźny trend spadkowy. Środa okazała się idealnym dniem na przejęcie przewagi.  Wsparciem dla złotego okazały się bardzo dobre dane dotyczące bilansu płatniczego, które po kilku miesiącach ujemnego salda w końcu poszły mocno w górę. Dzisiejsza średnia wartość franka wyniosła 3,97PLN.

CHF/PLN

kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

13.01.2016
Aniela Agopsowicz