Komentarz walutowy 14.04.2016

Dane makro z USA osłabiły dolara. Bank centralny Anglii pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Deflacja w Strefie Euro lekko hamuje, ale to jeszcze nie powód do radości. Kursy walut podczas dzisiejszej sesji były poddane sporym wahaniom.

Dane makro osłabiają dolara

Amerykańska waluta przez większą część dzisiejszej sesji umacniała się wobec euro, do czasu publikacji danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja konsumencka w marcu wyniosła 0,1%, natomiast w ujęciu rocznym 0,9, czyli gorzej niż poprzednio. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wypadła lepiej niż zakładano. Kurs EUR/USD po tych informacjach wzrósł do poziomi 1,1288, czyli wyżej niż wartość otwarcia sesji. Każde słabsze odczyty rzutują na kolejną decyzję Fedu w sprawie stóp procentowych, po dzisiejszym inwestorzy spodziewali się czegoś lepszego. Średni kurs euro wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Wyhamowanie deflacji

Para EUR/PLN od początku sesji poruszała się w prawie dwugroszowym kanale wahań. Wspólna waluta umocniła się wobec naszej tuż przed publikacją inflacji HICP, która była dobre, ponieważ w ujęciu rocznym wyniosła ona 0%. Poziom 4,30 był tylko przejściowy, ale zakres notowań tej pary wyraźnie podniósł się, co niestety wskazuje na sygnały do zmiany trendu na wzrostowy. Kolejnym poziomem, który będzie już euro bardzo ciężko pokonać jest 4,33. Dziś średni kurs wyniósł 4,29 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Wzrost i spadek

Dolar osiągnął w tym tygodniu nowy szczyt, którym był poziom 3,83. Jego dobra passa zakończyła się w momencie publikacji danych makro, które w zasadzie nie były złe, ale nie takie, jakich rynek się spodziewał. Rozczarowanie wzięło górę, dlatego kurs powrócił do 3,80. Jutrzejszą sesję zdominują nocne dane z Chin, które będą bardzo istotne dla całego rynku finansowego. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,81 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Drogi frank

Kurs franka porusza się bardzo podobnie do notowań euro. Dziś również początek dnia na parze ze złotym był wzrostowy. Inflacja producencka w Szwajcarii wypadła relatywnie dobrze. Widać jednak, że przewartościowany frank ciąży tamtejszej gospodarce. Poziom 3,95 niestety nie jest tym, czego by oczekiwali frankowicze, niestety bardziej prawdopodobne w najbliższym czasie są zwyżki niż zniżki na tej parze. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,94 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Stopy procentowe bez zmian

Bank Anglii jednomyślnie zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Komunikat po posiedzeniu pojawiło się wiele uzasadnień decyzji związanej z ryzykiem Brexitu. Decydenci obawiają się m.in. o to, że może on niekorzystnie w wpłynąć na wzrost gospodarczy ich państwa oraz być powodem sporych zmian na rynku walutowym oraz akcji. Średni kurs funta podczas dzisiejszej sesji wyniósł 5,39 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

14.04.2016
Trześniowski