Komentarz walutowy 14.09.2016

Chociaż słowa członkini Fed -Lael Brainard- oddaliły perspektywę zacieśniania polityki monetarnej w USA, to jednak utrzymujący się kurs dolara może oznaczać, że rynek nie ma pewności, jaka decyzja zapadnie 21 września. Panująca cisza medialna przed posiedzeniem FOMC sprawia, że uwaga znów skierowana została na dane makro.

 

Milczenie FOMC

Wczorajsze wystąpienie szefa ECB nie przyniosło nowych informacji na temat kierunku polityki monetarnej, a to sprawia, że uwaga rynku nieprzerwanie skupiona jest na Stanach Zjednoczonych, gdzie 21 września ma zapaść decyzja w sprawie stóp procentowych. Mimo, że po wystąpieniu członkini Fed, oczekiwania na ruch ze strony Rezerwy Federalnej spadły, to notowania dolara pozostały stabilne. Rozpoczęcie ciszy medialnej przed posiedzeniem FOMC sprawia, że w najbliższym czasie kluczowe pozostaną dane makro oraz nastroje związane z wyborami prezydenckimi w USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty na fali globalnych nastrojów

Polska waluta praktycznie nie zareagowała na słabsze dane z krajowej gospodarki, co oznacza, że wciąż pozostaje ona pod silnym wpływem czynników globalnych, zwłaszcza tych napływających z USA. Uspokojenie emocji za oceanem działa kojąco na złotego, którego notowania zostały dziś dodatkowo wsparte mieszanymi danymi o produkcji przemysłowej w Strefie Euro. W ujęciu miesięcznym były one słabsze, niż się tego spodziewano, jednak biorąc pod uwagę zestawienie roczne wyniosły one -0,5 przy prognozach -0,7. W efekcie euro odnotowało spadek, a jego średnia wartość wyniosła dziś 4,34 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kluczowe dane

Rozpoczęcie ciszy medialnej przed decyzją w sprawie stóp procentowych w USA oznacza, że zniknął jeden z czynników, który w ostatnim czasie silnie wpływał na notowania walut. Milczenie ze strony FOMC sprawia, że inwestorzy baczniej będą przyglądać się danym ze Stanów Zjednoczonych. Szereg odczytów zostanie przedstawiony w czwartek. Wśród nich znajdzie się wynik sprzedaży detalicznej. Dziś dolar traci względem polskiej waluty osiągając średni poziom 3,86 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty ulega wpływom

Chociaż notowania złotego są w ostatnim czasie silnie związane ze światowymi nastrojami, to jednak w parze z frankiem szwajcarskim nie można wykluczyć wpływu czynników krajowych. Podczas środowej sesji polska waluta odnotowała wzrost, co jest związane ze zmniejszoną perspektywą zacieśniania stóp przez Rezerwę Federalną, jednak lokalnie, dla inwestorów ważne mogą okazać się piątkowe dane z rynku pracy. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Wrażliwość funta

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w lipcu okazała się być zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 4,9%. Wzrosła natomiast liczba osób składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a to nie wpłynęło pozytywnie na wrażliwego na bodźce krajowe funta. Nad brytyjską walutą wciąż utrzymuje się zagrożenie wynikające z Brexitu, a słabsze odczyty mogą przyczynić się do podjęcia przez BoE decyzji o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej. Średnia wartość funta wyniosła dziś 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.09.2016
Katarzyna Orawczak