Komentarz walutowy 14.12.2015

Już tylko kilka dni pozostało do najważniejszego wydarzenia na rynku walutowym w tym roku. Tak większość inwestorów określa środowe posiedzenie banku centralnego w USA, podczas którego ma zostać podjęta decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych.

W oczekiwaniu na środę

Główna para walutowa podczas dzisiejszej sesji początkowo zeszła poniżej 1,0950. W okolicy południa euro ponownie umocniło się i powróciło do 1,0980. Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne dla dolara było puste, dlatego nie miał szans na kontynuację porannego spadku. Większą zmienność będzie widoczna już jutro, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Od tego momentu możliwe, że będziemy obserwować bardziej napiętą atmosferę na rynku niż zwykle. W środę, bowiem zostanie podjęta – wielokrotnie odkładana – decyzja w sprawie stóp procentowych. Fed prawdopodobnie przyjmie taktykę powolnych zmian, na co uczestnicy rynku wydaje się, że już się przygotowali. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,09 USD.

Euro utrzymuje przewagę nad złotym

Poniedziałkową sesję na parze EUR/PLN rozpoczęliśmy skokiem do poziomu 4,3640 który od razu został skorygowany do 4,35. Dało to początek spadkom do 4,34. Odbicie od tego poziomu nastąpiło przed południem. Złoty nie utrzymał przewagi nad euro, które zostało wsparte lepszymi niż oczekiwano danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej. Również wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego przyczyniło się do zwyżki na EUR/PLN. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,35 PLN.

Spore wahania na USD/PLN

Notowania pary USD/PLN charakteryzowały się dziś dużą zmiennością. Już od rana kurs dolara skakał między 3,9650 a 3,9770. Przed południem osłabił się wobec złotego i osiągnął wartość 3,96. Wahania w najbliższych trzech daniach będą nieodłącznym elementem tej pary walutowej. Będzie to dobra okazja dla inwestorów do wykazania się swoim opanowaniem nad skłonnością do ryzyka. Sytuacja na parach dolarowych wydaje się, że za wiele się nie zmieni, jednak ostatnie tygodnie pokazały, że na Forex wszystko jest możliwe. Średni kurs dolara wyniósł 3,97 PLN.

Frank kroczy ku nowym szczytom

Spore napięcie na rynku walutowym wprowadziła dzisiejsza zwyżka franka, który wspiął się powyżej 4,05. Ta wartość jest dość niepokojąca. Wielu inwestorów spodziewało się interwencji słownej od władz Szwajcarskiego Banku Narodowego, lecz żadna oficjalna informacja się nie pojawiła. Frank nieustannie podlega wpływom czynników ogólnoświatowych. Jeśli SNB nie zareaguje na obecną sytuację na rynku to być może dopiero jutrzejsza publikacja inflacji producenckiej wywoła jakieś zmiany, oby korzystne dla „frankowiczów”. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,04 PLN.

14.12.2015
Aniela Agopsowicz