Komentarz walutowy 18.04.2016

Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł lekkie zmiany na głównej parze walutowej. Euro umocniło się wobec dolara. Podobne zmiany zaszły na parze ze złotym, który również osłabił się wobec wspólnej waluty.

Osłabienie dolara

Amerykańska waluta podczas dzisiejszej sesji osłabiła się względem euro. Wspólna waluta skorzystała z chwilowej zmiany nastroju na rynku, która miała związek z zakończonym bez porozumienia spotkaniu państw produkujących ropę naftową. Większość inwestorów przepisywała, że do kompromisu nie dojdzie, stąd jedynie zwyżka pary EUR/USD do 1,13. W najbliższych dniach poznamy kilka istotnych danych makro, które przyczynić się będą mogły do kolejnych zmian na tej parze. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Po umocnieniu czas na osłabienie

Złoty słabnie. Euro powoli odzyskuje siły, lub po prostu korzysta ze słabości amerykańskiej waluty. Polityka monetarna EBC budzi wiele obaw wśród inwestorów, jaką decyzję w tym tygodniu podejmie M. Draghi? Prawdopodobnie nic się nie zmieni. Decydenci po ostatniej obniżce potrzebują czasu na przeanalizowanie jej skutków dla gospodarki. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,30 PLN.

EUR/PLN

kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Stabilizacja

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN miały bardzo stabilny przebieg. Zakres wahań znajdował się w przedziale 3,79-3,80. Prawdopodobnie większych wahań należy się spodziewać dopiero jutro, ponieważ we wtorek poznamy kilka istotnych danych zarówno z Polski, jak i USA. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,80 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Umocnienie franka

Szwajcarska waluta wyraźnie czeka na to, jaki ruch wykona w tym tygodniu EBC. Niewielki wzrost na parze CHF/PLN, analogiczny do tego, który obserwowaliśmy na parze EUR/PLN pokazuje jak silny związek mają one ze sobą. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli SNB wynika, że gospodarka Szwajcarii dotkliwie odczuwa przewartościowanego franka, co może niebawem przełożyć się na decyzję o obniżce stóp procentowych. Na tę chwilę SA to jednak jedynie słowa, które zbytniego wpływu na notowania CHF nie mają. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,94 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Zmienna sesja funta

Brytyjska waluta przez pierwszą część sesji utrzymywała bardzo stabilny poziom notowań względem złotego. Kurs poruszał się w przestrzeni wartości 5,38. Umocnienie funta do 5,43 nastąpiło popołudniu. Najnowszy sondaż wskazuje, że większość respondentów jest za tym, aby Anglii pozostała w Unii Europejskiej. Opuszczenie UE, mogłoby mieć bardzo negatywne skutki finansowo-ekonomiczne dla kraju, a następnie dla całej światowej gospodarki. Średni kurs funta podczas dzisiejszej sesji wyniósł 5,43 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

 

18.04.2016
Trześniowski